S trochou nadsázky by se Čáslav mohla nazvat velmoc v pěstování těchto exotických stromů nazývaných paulovnie, pavlovnie, paulownia a nebo prostě pavlínka. Tento dekorativní strom, který byl vysazován na císařském nádvoří v naději, že na něj usedne bájný fénix a přinese vládnoucí rodině štěstí, totiž v Čáslavi roste na čtyřech místech.

Skupina sedmi stromů roste v botanické zahradě Střední zemědělské školy v ulici Na Svornosti. Další rostou již soliterně. Dva stromy rostou v ulici Lípová na Čeplově, další bychom nalezli v Jetelové ulici a poslední o něco dále, nad rybníkem Homolka. Mladé jedince můžeme vidět i na dalších zahradách, strom se totiž v posledních letech stal módní záležitostí.

Zdroj: Youtube

Pro Číňany je paulovnie něco jako pro nás lípa srdčitá. Je totiž symbolem ženství, tedy síly „Jin“. Vysazovala se při narození holčičky. Když se potom dívka měla vdávat, výbava se vyrobila právě z „její“ paulovnie. Protipólem je mužská síla „Jang“ a tu reprezentuje bambus. Tyto dvě síly symbolizují rovnováhu.

Pavlovnie plstnatá je v našich podmínkách považována za poměrně vzácnou rostlinu, ale především pro rychlost růstu má před sebou velkou budoucnost. Jedná se o atraktivní strom s velkým počtem zvonkovitých fialových květů. V Číně se pěstuje pro kvalitní dřevo, ze kterého se vyrábí hudební nástroje.

Zdroj: Youtube

Pavlovnie plstnatá (latinsky Paulownia tomentosa) připomíná na první pohled katalpu, zvláště svými velkými listy. Rod zahrnuje sedm druhů, pochází z Číny a je pojmenován na počest dcery ruského cara Anny Pavlovny Romanovové.

Pavlovnie jsou opadavé stromy, dorůstají výšky pět až třicet metrů. Kůra je hladká, větévky a listy jsou vstřícně postavené. Květenství jsou velká, válcovitého až kuželovitého tvaru, složená nejčastěji z vrcholíků. Květy jsou oboupohlavné, kalich je zvonkovitý a chlupatý. Koruna je purpurová nebo bílá, nálevkovitě zvonkovitá. Plodem je tenkostěnná nebo dřevnatá tobolka se semeny.

Zdroj: Youtube

Vraťme se ale k důvodu, proč strom, který se daří poměrně obtížně množit, se nejen v Čáslavi letos chová invazivně. Důvodem je výjimečné počasí letošního roku, které připomíná podnebí části Asie, odkud pavlínka pochází. Semenáčky můžete vidět ve spárách chodníků a obrubníků, kde sice není téměř žádná zemina, ale tato místa jsou prohřátá.

Důležitý je samozřejmě zdroj semínek, tím je vzrostlý strom, který produkuje tisíce semen. Jednoduše řečeno, podmínky jsou jako v „rodné“ Číně. Využijme letošního výjimečného roku k namnožení pavlovnie plsnaté, za několik roků se nám odvděčí záplavou překrásných květů!