Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Výuka s počítačem školáky z digi třídy baví

Kutná Hora - Unikátní digitální třída na základní škole v ulici Jana Palacha pomalu uzavírá své první pololetí. Žáci třídy 6. A se od svých spolužáků liší tím, že místo klasických učebnic nosí do školy netbook. Již dávno se plně přizpůsobili netradiční výuce a jsou z ní nadšení.

13.1.2011
SDÍLEJ:

Digi třída na Základní škole Jana Palacha v Kutné Hoře. 13.1.2010Foto: DENÍK/ Martin Vaněk

Rodiče mají přehled o všem

Nejen oni, ale i jejich rodiče zajímavý styl učení chválí. „Digitální třída má jistě své výhody i nevýhody, jako všechno. Ale musím říci, že jsem naprosto spokojený. Je vidět, že žáky škola baví a to se na prospěchu podepíše,“ prohlásil Petr Berka, který má v 6. A syna Daniela.

„Líbí se mi, že si děti mohou formou počítačových prezentací vše prohlédnout a naučit. Někteří vyučující jim dokonce posílají i modelová znění testů a ty si pak mohou doma procvičovat. Odpadají pak výmluvy typu ,nevěděl jsem, co se mám učit´ a zároveň my rodiče víme, že, když tato možnost je, jedná se v případě neúspěchu o prokazatelné lajdáctví žáka. Máme přehled o všem.“

Petr Berka doplnil, že přechod z prvního stupně školy na druhý, který žáci digitální třídy zažívají, je těžký: „Přibylo spousta předmětů. Děti se najednou musí naučit, že je nutné připravovat se i doma. Počítače jim to ale zpříjemňují a já jsem tomu rád."

Výuka děti baví, od počítačů se nehnou

Nejen žáci, ale i samotní pedagogové se museli naučit, jak se v takovéto třídě vyučuje. Dnes, po půl roce práce se v názorech víceméně shodují.

Markéta Švejnohová zde učí fyziku a zatím má jen dobré zkušenosti. „Je skvělé, že si děti o hodině mohou samy vyhledávat informace. Dalším velkým kladem je bezesporu i možnost posílání prezentací přímo do počítače. Využívám to i při testech. Pošlu jim znění, žáci jej vyplní a já si je posléze stáhnu na flashku. Nemusím se tak tahat se sešity.“

Za nevýhodu digitální třídy fyzikářka považuje fakt, že děti sedí u počítače stále. S tím se ztotožňuje i její kolegyně učitelka českého jazyka a občanské výchovy, Stanislava Zoufalá: „O přestávkách zůstávají sedět ve třídě a hrají si hry, nebo jen tak surfují na internetu. Od počítače se prakticky nehnou, ale to je současný všeobecný trend.“

Interaktivní výuku však Zoufalá chválí. „Práce je pružnější, výuka názornější. Možnost vyhledávání materiálů a zasílání prací přímo do počítačů šetří čas a dělání domácích úkolů formou prezentací je pro děti zábavnější než opisování do sešitů.“

Obě pedagožky zdůraznily, že práce s počítačem netrvá celé vyučování. Děti stráví na netbooku průměrně patnáct minut z každé vyučovací hodiny. Rodiče se nemusí obávat ani nekontrolovaného prohlížení webových stránek. „Problematické a mladistvým nepřístupné stránky jsou samozřejmě zablokované. Navíc máme díky propojení počítačů i přehled o tom, co děti o hodinách na netbooku dělají. Pokud některé zapne hru, okamžitě o tom víme,“ uvedla zástupkyně ředitele školy Zdeňka Blahníková, která v digitální třídě učí dějepis.

Vedení školy je celkově s projektem výuky na počítačích spokojeno a považuje ho za úspěšný. V příštím roce v něm bude pokračovat a v případě zájmu rodičů žáků 5. tříd otevře další digitální třídu.

Autor: Irena Blahníková

Místo události:
13.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žádný začátek není snadný a v umění toto tvrzení platí dvojnásob, právě z toho důvodu vznikl festival Start Fest. Ten si, jak už je z názvu patrné, klade za cíl pomoci mladým umělcům odstartovat jejich kariéru. V Kutné Hoře se festival Start Fest konal poprvé v pátek 14. října v kutnohorském Planet Music clubu. Publiku se představilo několik kapel a svou tvorbu na společné výstavě odprezentovali také mladí fotografové.

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Březová /FOTOGALERIE/ - Společné setkání dětí, rodičů i organizátorů projektu Putovní olympiády mateřských škol se uskutečnilo v sobotu 14. října v krásném prostředí zábavného parku Heroland, v Březové u Kutné Hory při příležitosti ukončení pátého ročníku projektu spolupráce, který realizuje MAS Lípa pro venkov společně s partnerskou MAS Zálabí.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Děti navštívily policejní oddělení v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Děti ze Základní školy Uhlířské Janovice navštívili v říjnu letošního roku v dopoledních hodinách místní Obvodní oddělení Policie ČR.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení