Zájemcům z řad skalních pochodníků i široké veřejnosti nabídne pěší trasy vedené většinou po značených cestách, a to v délkách od 11 do 65 kilometrů. Vydat se na ně mohou i běžci. Zatímco ty kratší trasy procházejí bezprostředním okolím Kutné Hory, s návštěvou krásných míst i pozoruhodných památek, na delších štrekách se účastníci dostanou až Zbraslavicím a k Labi. Cyklisté pak mohou našlapat od 40 do 200 kilometrů.

Start i cíl bude v klubovně turistů v Puškinské ulici u sportovní haly Bios (přičemž od vlakové stanice Kutná Hora město, která není daleko, je cesta vyznačena). Dobu prezence organizátoři stanovili v rozpětí od sedmi hodin ráno do desáté dopolední; v případě běžců zápis začíná až v 9.30 hodin.

Jedlé kaštany.
Foto, video: Jedlé kaštany na Čáslavsku jsou letos větší. A úroda je bohatá

Jana Liberská z organizačního týmu Deníku řekla, že i ty, kteří přijdou později, pořadatelé na trasu vypraví – přece jen je ale lepší si přivstat. Po desáté hodině totiž začne přestavba startu na cíl, aby byli turisté připraveni přijmout první účastníky, kteří vyrazili hned ráno a začnou se vracet z kratších tras.

A cíl se uzavírá večer v půl sedmé, připomněla Liberská. S tím, že tato informace je důležitá hlavně pro účastníky, kteří se rozhodnou vyšlápnout si třeba padesát kilometrů: aby dorazili včas, neměli by se na startu objevit až dejme tomu někdy kolem jedenácté. To prý ale tradiční účastníci dobře vědí.

26. setkání hornických měst a obcí České Republiky v Kutné Hoře začalo slavnostní mší v chrámu sv. Barbory.
Podívejte se: Setkání hornických měst a obcí zahájila mše v chrámu sv. Barbory

Zapojit se může kdokoli, kdo přijde na start – a ani pro nejdelší trasy není nutná předchozí registrace. Organizátoři očekávají, že zúčastnit by se mohlo zhruba 400–500 lidí. „Posledně jich bylo kolem čtyř stovek – a letos má být pěkně,“ vysvětlila Liberská, z čeho plyne tento odhad. Ujišťuje současně, že klobásy vystačí pro všechny: „Bude jich dostatek; objednáno jich máme 600.“

Šest stovek přitom není přehnaný počet: i tolik účastníků pochodu už v minulosti turisté zaznamenali. Tradičně si také bude možné koupit zákusky v „cukrárně pod širým nebem“.