Odboráři sice mají to, co žádali, tedy konečné rozhodnutí zastupitelů, a stávkovou pohotovost proto odvolají. To však nic nemění na tom, že velká část zdravotnického personálu není převodu zařízení do rukou kraje příliš nakloněna. Zjednodušeně řečeno nevěří, že má nemocnice pod vedením Středočeského kraje budoucnost. Mnoho z nich vážně přemýšlí i o podání výpovědi.

„Zvažuji, že odejdu. Nechci dělat v nemocnici následné péče. V budoucnu se dá očekávat, že nemocnice bude dál personálně slábnout, tak, jak slábne její význam. Nelze očekávat, že se sem lékaři pohrnou, pokud nemají jistotu minimálně na dva roky,“ uvedl nyní již bývalý lékařský ředitel nemocnice Michal Oščipovský. Den po rozhodnutí zastupitelů rezignoval na svou funkci. Nadále bude působit jako primář interny.

Převod na kraj vyvolává nedůvěru

Vlna výpovědí se přitom dala očekávat. Drtivá většina lékařů nemocnice se podle všeho semkla kolem nového, dočasného, vedení nemocnice v čele s Martinem Suchánkem a právě Michalem Oščipovským.

Jimi nabízená alternativa provozu nemocnice pod městem jim přišla výhodnější a transparentnější než pod Středočeským krajem. Z principiálně stejných důvodů odcházeli zase lékaři poté, co nemocnici opustil její soukromý provozovatel, společnost Medistyl – Pharma.

„Rozhodnutí zastupitelů je založeno pouze na slibu, kterému by bylo možno věřit v případě, že jej dá hodnověrnější člověk než doktor Rath. Není podložen žádnými fakty, žádným písemným podkladem,“ poznamenal k úternímu hlasování samosprávy Michal Kroupa, primář anesteziologicko – resuscitačního oddělení.

Podstatou nedůvěry lékařů v budoucího provozovatele je však zejména fakt, že špitál padne do správy kolínské nemocnice. A jeho vedení na zachování kutnohorského zdravotnického zařízení údajně příliš velký zájem nemá. „Jsem přesvědčen, že pod kuratelou Kolína bude z nemocnice do dvou až tří let zařízení nižší kategorie,“ tvrdí primář Oščipovský a zdravotnický personál mu dává většinou za pravdu.

Interna omezí provoz již nyní

Zda se černé scénáře naplní a nemocnice bude stejně jako v dubnu nucena uzavřít například chirurgii, se teprve uvidí. Omezen bude s určitostí například provoz interny. „Dám řediteli návrh na snížení počtu lůžek přibližně o polovinu a na dočasné uzavření dvou ambulancí,“ uvedl primář interny Oščipovský s tím, že oddělení doteď vyvíjelo extrémní úsilí, aby udrželo výkonnost i bez dostatečného počtu lékařů. „Teď budeme dělat podle tabulek,“ dodal primář.

Kraj přislíbil pomoc

Vedení Středočeského kraje se snaží argumentům lékařů opakovaně bránit. Hejtman David Rath několikrát zdůraznil, že stávající rozsah akutní ambulantní péče hodlá kraj zachovat. A pomoci kutnohorské nemocnici dostat se ze svízelné situace se zavázal také ve včerejším prohlášení. „Vítáme, že se zastupitelé Kutné Hory rozhodli. Budeme se snažit, aby smlouva byla uzavřena co nejdříve,“ vzkázal prostřednictvím své mluvčí David Rath. „Doufáme, že nedojde k masivnímu odchodu lékařů, převzetí nemocnice pod kraj pro ně znamená větší jistotu. Samozřejmě v případě nouze vypomůže kolínská nemocnice,“ podotkl k hrozícímu personální kolapsu.

Zda Rath svým slibům dostojí, je ve hvězdách. Politická reprezentace a zdravotníci vítají jediné: že konečně padlo rozhodnutí a zastupitelé celou záležitost opět neodložili. Podle mnoha oslovených politiků je setrvání lékařů v nemocnici na jejich svobodné vůli a bránit jim v odchodu prakticky nelze. Nyní jde pouze o to, aby se situace znovu stabilizovala. Opět pod jiným vlastníkem.

Kompletní informace o dění v nemocnici nabízí rubrika "Související články".