„Hodláme lidem z regionu ukázat, proč tady jsme a jak základna vypadá. Chceme, aby byli hrdí na to, že je základna právě v jejich regionu,“ řekl před samotným zahájením dne otevřených dveří velitel základny Petr Mikulenka. A podívat se na to nejlepší, co v současnosti české vojenské letectvo reprezentuje, přišly tisíce lidí. Největší tlačenice se celkem pochopitelně strhla u bojového letounu JAS-39 Gripen. „Jsem nadšený. Dlouho jsem přál vidět Gripen na vlastní oči. Většinou je ho jenom hodně dobře slyšet,“ pousmál se Lukáš Beneš z Kutné Hory.

Vedle nejrůznějších typů vojenských letadel a vrtulníků využívaných Armádou České republiky, přiletěla do Čáslavi také skutečná rarita, létající člun z druhé světové války Consolidated PBY 5A Catalina. Při nahlédnutí do nitra tohoto legendárního „éra“ zaplesalo jistě srdce nejednoho leteckého modeláře či znalce vojenské historie.

Mírné zklamání z neúčasti slovenské letky Migů 29 mohla divákům vynahradit návštěva stíhače F-16 a akrobatické skupiny z Belgie, nebo švédských Gripenů.