Iluminace bude vystavena v galerijním prostoru Silverbox v sobotu i v neděli po celou řádnou otevírací dobu galerie, tedy v době od 10 hodin do 18 hodin. „Tento víkend jsme vybrali, protože bude v okolí jezuitské koleje zároveň probíhat i Královské stříbření Kutné Hory," uvedla Petra Bartušková z galerie GASK.

Vystavění Kutnohorské iluminace je vždy velikou událostí. Galerie GASK musí pečlivě vybírat, kdy jeden ze svých nejcennějších pokladů veřejnosti ukáže. Důvodem jsou přísné podmínky, za kterých může být středověká listina vystavena. Jednou z nich je i časové omezení, které předepisuje, že památka může být vystavena jen několik dní v roce, aby nedošlo k jejímu poškození. Je tedy možné, že letos už nebude možnost si iluminaci prohlédnout. „V tuto chvíli počítáme pouze s nadcházejícím víkendem," potvrdila Petra Bartušková. „Možná, že bude iluminace vystavena ještě na den Středočeského kraje na podzim, ale to není vůbec jisté," doplnila.

Iluminace pochází zřejmě z kutnohorského liturgického rukopisu a zobrazuje dobývání, prodej a zpracování stříbrné rudy ve městě.

Malba vznikla v období pozdního středověku a unikátní je tématem i nezvykle velkým formátem. O listině se dlouhou dobu nevědělo, až ji v roce 2009 londýnský aukční dům Sothebys' nabídl do aukce. Středočeský kraj ji tehdy získal do sbírky GASK za 510 tisíc liber.