Britský velvyslanec Nick Archer si zároveň na základně vyzkoušel bojový trenažér pro české podzvukové proudové letouny L159 používané v Iráku.

„V srpnu si připomínáme sto let vzniku britského a československého vojenského letectva,“ uvedl Nick Archer. „Patronem čáslavské základny je legendární 'generál nebe' a pilot RAF František Peřina. Spojené království si váží nasazení českých letců za druhé světové války při obraně svobody - děkujeme,“ zdůraznil.

V rámci cvičení Central Hawk se čeští a britští piloti připravují na letecký souboj. Dvojice britských letounů Hawk T1, která dorazila do Čáslavi již 24. srpna, při něm plní roli nepřítele.

Současná spolupráce českých a britských leteckých sil zahrnuje cvičení Ample Strike v Náměšti a školení českého personálu pro řízení letecké bojové činnosti. Dále jde například o projekty k prohloubení spolupráce mezi leteckými a pozemními silami, systém řízení služebních kariér, výcvik pro práci s komunikačními systémy NATO nebo výcvik elektronického boje.

Tereza Kosáková