Současná mise v rámci Air Policingu byla prodloužena. Původně se počítalo s tím, že gripeny operující z letiště Šiauliai v Litvě budou v Pobaltí působit od dubna do konce července. Jejich úkolem je zajišťovat ochranu vzdušného prostoru spojeneckých států z NATO bez vlastního nadzvukového letectva: vedle Litvy také Lotyšska a Estonska. Takové nasazení znají čáslavští piloti už z misí v minulých letech.

O tom, že se pětice gripenů nevrátí na domovské letiště mezi Čáslaví a Chotusicemi na sklonku července, jak bylo v plánu původně, ve středu 20. července informovala vládu ministryně obrany Jana Černochová (ODS). S tím, že zvýšené náklady předběžně vyčíslené na 14 milionů korun budou v maximální možné míře hrazeny litevskou stranou.

Z odletu první dvojice letounů JAS 39 Gripen z čáslavské vojenské základny do Pobaltí.
České gripeny natočily v Pobaltí ruské stroje. Armáda se pochlubila

Černochová vyhověla žádosti litevského resortního partnera o prodloužení českého působení o dva měsíce. Ukázalo se totiž, že při zajišťování ochrany vzdušného prostoru nad Pobaltím členskými státy NATO nemá od srpna české piloty kdo vystřídat. Gripeny tak na základně Šiauliai mají setrvat až do konce září, potvrdil Jiří Táborský z tiskového oddělení ministerstva obrany. „Od října převezme dohled nad pobaltským vzdušným prostorem Dánsko,“ konstatoval.

Ministryně Černochová zdůraznila, že pokračováním v plnění svěřeného úkolu Česká republika potvrzuje, že patří ke spolehlivým partnerům v NATO. „Což je právě v době ruské agrese na Ukrajině dvojnásob důležité,“ připomněla horké souvislosti aktuální doby. Již dříve armáda informovala, že do vizuálního kontaktu s letouny vojenských sil Ruské federace se čeští piloti v Pobaltí skutečně dostávají; nechybějí ani stroje využívané k průzkumu. „Stíháme, identifikujeme a sledujeme vzdušné cíle. V případě potřeby jsme připraveni zakročit,“ uvedla Armáda ČR na twitterovém profilu v květnu.

Prodloužení mise podle slov Táborského nevyžaduje nové odsouhlasení vládou a parlamentem; schválený mandát k nasazení vzdušných sil Armády ČR v zahraničí platí od 1. dubna do konce září. „Stačí rozhodnutí ministryně obrany, která přesto informovala poslance příslušných výborů i vládu,“ uvedl mluvčí.