„Jedná se zvláště o případy požárů lesů, ohňů v nedostupných či špatně přístupných místech a nebo velkého rozsahu," říká Zdeněk Voseček, velitel stanice Kutná Hora.

Na cvičení přijely jednotky jak dobrovolných, tak i profesionálních hasičů. Zastoupeny byly sbory například z Kutné Hory, Čáslavi, Uhlířských i Červených Janovic, Bratčic, Zbraslavic, Malína a mnoha dalších.

„Vrtulník nese v podvěsu bambi vak na vodu. Ten musí jednotky naplnit z nějakého zdroje a to nejčastěji kyvadlovou dopravou cisteren," vysvětluje komplikace při využívání vrtulníků k hašení Voseček. „Musí tak být zajištěn dostatek sil a vody k neustálému doplňování vaku," dodává. Podle slov jednoho z instruktorů se dají využít i přírodní vodní plochy, ale je to pomalejší a náročnější.

Celá situace je tak těžká spíše z logistického než fyzického hlediska. „Je to celkem komplikované, protože musíme zformovat kyvadlovou dopravu, jejíž základem jsou minimálně dvě velkoodběrové cisterny. Jedna k provozu a druhá jako náhrada," vypočítává velitel úskalí spolupráce.

Celková metodika neexistuje, jelikož je každý případ rozdílný a vzdálenosti jsou jiné. Je proto nutné vždy znovu propočítávat vzdálenosti mezi vodním zdrojem a přistávací plochou atd. Základní postupy však existují. „Třeba to, jak probíhá plnění, kolik lidí u toho musí být, jak se navádí na cíl, to je vše dohodnuté, ten zbytek, je na nás," uzavírá Voseček.

Rozhovor s Pavlem Jelínkem hasičem ze Zruče n. Sázavou

Tahat hadice do kopce je horší

Zbraslavice – Jedním z těch zkušenějších, kteří s vrtulníkem již pracovali, je i hasič Pavel Jelínek z HZS Kutná Hora stanice Zruč nad Sázavou.

Čím se doplňování vaků a práce s vrtulníkem liší od zbytku vaší činnosti?
Je to hodně podobné, ale při tomhle fouká víc vítr. Já mám ke všemu ještě brýle, ale ten vítr mi ty kapky stahuje pryč, takže to není tak hrozné.

Jak je to fyzicky náročné?
Fyzicky náročné je to docela dost. Hadice s vodou nějaké to kilo mají. Musíme je odtáhnou tak pět metrů a napustit vak. Ale ve své podstatě je to srovnatelné s jakoukoliv jinou naší činností. Podle mě je mnohem náročnější například odnést někam do kopce při lesním požáru šest hadic, než tady protáhnout těch několik o pár metrů

Jak celý proces probíhá?
Nejdříve připravíme proudnice, ty se dají do vaku, pustí se voda. Čekáme, až se vak naplní. Uvnitř jsou bublinky, takže se musí počat až voda přeteče tak o deset centimetrů, byla by škoda létat s poloprázdným vakem. Vypne se voda, vyndají proudnice. Já, jako prostřední, provedu vizuální kontrolu, zvednu palec na znamení, že je vše v pořádku, a pak už se letí.

Jak často trénujete s vrtulníkem, a co reálné využití?
Během posledních čtyř let jsme trénovali asi třikrát. V reálném nebezpečí ohně jsem tohle ještě nedělal, ale jeden můj kolega už ano.