Kutnohorští hasiči vyrazili odrazit hmyzí útok v posledních dnech hned třikrát.

„Průzkumem bylo zjištěno, že vosí hnízdo je v obvodovém zdivu mateřské školy v ulici 17. listopadu v Kutné Hoře. K vosímu hnízdu byl špatný přístup, ale i tak se podařilo hasičům obtížný hmyz zlikvidovat,“ popsal jednu z akcí vrchní hasičský inspektor Luboš Kovanda.

O den později ve středu vyrazili hasiči do mateřské školky v ulici U školky, kde se vosí roj usídlil ve střešní konstrukci.
Do třetice v budově mateřské školky se rozhodly usídlit vosy ze Zruče nad Sázavou.

Ve školce v ulici Malostranská bylo nalezeno hnízdo ve verandě a v mezistropním prostoru.

„Vzhledem k situaci bylo domluveno, že likvidace obtížného hmyzu se ponechá na večerní hodiny. Hasiči na místo vyjeli v 19.55 hodin téhož dne a provedli likvidaci obtížného hmyzu,“ zvedl ve zprávě inspektor Luboš Kovanda.

Jedním z posledních výjezdu za účelem ničení hmyzích příbytků byl zásah v Poličanech, kde se ve zvoničce usídlili sršni. Agresivita sršňů se totiž podle hasičů zvyšovala a jeden z občanů byl dokonce poštípán.

Hmyz rozdrtí ve vysavači

Hasiči nasadí do boje proti vosám a sršňům spreje, které je zahubí. Do různých dutin používají montážní pěnu, jindy bodavý hmyz rozdrtí ve speciálním vysavači.

Vyjíždí však hlavně tam, kde hrozí nebezpečí z prodlení. Na místech jako je třeba nemocnice, koupaliště, zastávky městské hromadné dopravy nebo budovy, kde se nacházejí děti, důchodci či zdravotně postižení lidé. Dále tam, kde se pohybuje velké množství lidí. Majitelé rodinných domů či zahrad by se měli obrátit na specializovanou firmu.

A pokud už vás vosa opravdu píchne, je dobré chladit lokálně místo bodnutí a otok obkladem nebo studenou vodou. Otoky jsou nejen viditelné na povrchu, ale mohou otéci i sliznice třeba v dutině ústní, ve vchodu do dýchacích cest. Pokud je dotyčný alergik, hrozí u něj rozvoj anafylaktického šoku.
V tomto případě je třeba volat záchrannou službu. Při pobodání na krku a v puse může dojít k otoku a následnému zúžení hrtanu. Mohou se tak začít dusit i ti, kteří nejsou alergičtí. Před příjezdem sanity je třeba uvést pacienta do klidu, stínu, nepokládat, ale nechat ho sedět. Otok lze zmírnit a zpomalit cucáním ledu nebo zmrzliny.

Alergici by se měli vybavit léky

Alergici by měli, po bodnutí na kterékoliv části těla, v případě méně závažných zdravotních potíží, požít antihistaminika. Každý alergik by měl pravidelně navštěvovat svého alergologa, který ho pro tyto situace vybaví léky jako je například Dithiaden, který může zmírnit otok, kožní reakci jako je vyrážka a jiné alergické projevy. Lékař může také sestavit a předepsat osobní protišokový balíček s vybranými léky, podle obtíží pacienta. Balíček by měl mít alergik stále při sobě.

Kdy volat sanitku?

Lidé, kteří mívají po bodnutí prudkou alergickou reakci a hrozní u nich anafylaktický šok, by měli být od lékaře vybaveni injekcí, kterou si po bodnutí vosou, včelou nebo sršněm aplikují do svalu. Nejčastěji se jedná o Epipen – injekční pero, které se snadno aplikuje a obsahuje dávku adrenalinu. Proto je důležité včas zavolat záchrannou službu na číslo 155.