Podle čísel z Ministerstva práce a sociálních věcí v Kutné Hoře a okolí nejvíce chybí slévači a svářeči, kterých firmy v tuto chvíli postrádají téměř dvě stovky. Nedostatek je také kovářů a nástrojářů, ale také montážních dělníků výrobků a zařízení. Své o tom ví jeden z největších zaměstnavatelů v regionu, firma Foxconn. „Pracovní síla nám určitě chybí, je to dané obecně celkovou situací v České republice. Podnikům jako takovým se daří, tím pádem poptávají více lidí, kterých je nedostatek,“ uvedla vedoucí náboru a komunikace Kateřina Kounická.

Podle ní ale zdaleka nechybí jen pracovníci na dělnické pozice, firma taktéž postrádá techniky a inženýry, tedy lidi na takzvané THP pozice (tehcnickohospodářský pracovník). „I proto jsme navázali úzkou spolupráci se středními školami v regionu. Zajímají nás například žáci z průmyslovek či školy řemesel, kteří testují a opravují součástky,“ doplnila Kounická s tím, že kromě různých přednášek a exkurzí nedávno vybavili dvě kutnohorské školy pájecími stanicemi. „Technika pájení se příliš nevyučuje. Chceme, aby studenti získali zájem o práci ještě při studiu,“ doplnila Kounická. Co se týče dělnických profesí, láká firma nové zaměstnance na zkrácenou pracovní dobu. „Od ledna jsme zejména pro rodiče s malými dětmi zavedli možnost osmihodinové pracovní doby.

Pracovníky na dvanáctihodinové směně zase láká dvou tisícovým příplatkem,“ řekla Kounická.

Na okrese jsou ale žádané i další profese. Na Čáslavsku jsou to kupříkladu pomocní pracovníci v zemědělství. Aktuálně jich tu chybí něco přes stovku. „Před pěti lety jsem tu měl pět žádostí o práci, teď tady nemám ani jednu žádost a musím dávat inzeráty,“ uvedl ředitel Zemědělského obchodního družstva Úmonín Josef Dušek. Podle něj pracovníci chybí jak v rostlinné, tak v živočišné výrobě. „Je to dáno nízkými mzdami. Zemědělci a lesníci jsou jedněmi z nejhůře placených profesí. Navíc je to tvrdá práce s víkendovými službami, do toho se mladým nechce,“ vysvětlil Dušek. Ten navíc dodal, že najmout si dělníky třeba ukrajinské národnosti, je problém. „Ukrajinský řidičák tady platí na kamion i autobus, ale ne na traktor. A to je problém,“ doplnil Dušek.

Vedoucí kutnohorského úřadu práce situaci vysvětluje stručně. „Nejsou lidi. Trh práce je zkrátka vyluxovaný. V evidenci úřadu práce jsme v minulosti měli i pět tisíc uchazečů. Teď na konci března jich bylo jen osmnáct set,“ řekla Iva Pospíšilová. Každý měsíc podle ní do evidence kutnohorského úřadu práce přibude kolem 350 nových uchazečů. Ty se ale daří umisťovat prakticky okamžitě. „Jsou to většinou lidé, kteří mění zaměstnání, nebo o něj přišli, ale všeobecně jsou to lidé, kteří mají o práci zájem a chtějí pracovat,“ doplnila Pospíšilová.

Podle ní je na úřadu práce i skupina dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů. „To je určitým způsobem specifická skupina, se kterou úřad práce pracuje. Nedaří se je zaměstnávat z různých důvodů, ale vždy se tam objevují nějaká omezení, jako např. zdravotní stav, nedostatečná kvalifikace nebo špatná dopravní dostupnost,“ vysvětlila Pospíšilová.