Tato zábava samozřejmě může být nebezpečná, pokud k ní člověk nepřistupuje zodpovědně.

Jana Krpálková spolu se svým parťákem už objevila na tisíc kešek. A jak sama říká, ukryté krabičky, které mají obtížnost například na bodě pět, nevyhledávají. „Tato obtížnost znamená, že se jedná například o horolezecké kešky, nebo že se za nimi musí člověk třeba někam slanit. Na tyto odlovy je nutné speciální vybavení a bez přípravy bych tam nechodila,“ vysvětlila.

Pokud by však někdo o tento zážitek stál, určitě stojí za to požádat někoho zkušenějšího. „Lze si najít zkušenější kačery. Tito lidé mají odlovených kešek klidně i pět tisíc. Mají potřebné zkušenosti, dovednosti i vybavení,“ vysvětlila.

Po získaných zkušenostech s lovením kešek se rozhodla založit také některé svoje vlastní. „Zatím jich máme do deseti,“ spočítala. „Pocházím z Vysočiny, takže jsme je zakládali tam, hlavně na Žďárských vrších. Vždy se snažím, aby byly nějak tematické,“ vysvětlila.

Tyto schránky ovšem nejsou jen tak ledajaké plastové krabičky. Vyrábí krásné dřevěné schránky. „Vyrobili jsme třeba chaloupku či studnu. Studnu jsme teď umístili u Studánky Barunky.“

A to je jedno z poslání keší. Přivádět lidi na zajímavá místa, o kterých by bývali ani nevěděli. Taková keš je umístěna například v obci Štrampouch. „Jedna keška je uložena u bývalého větrného mlýna, kterému se tu říká Větrník,“ prozradila jedna obyvatelka. „Hlavně v letních měsících se tam vypravují cyklisté. Když jedou tím směrem, je téměř jasné, že loví,“ dodala. Krabička ve Žlebech u kříže pak přivede lovce na místo s krásným výhledem na místní zámek. Sem běžní turisté nezamíří.

Pokud mají lovci už na kontě kešek několik, začnou se pídit po nějakých, jejichž hledání není založené pouze na zadání souřadnic do navigace. Jednu takovou doporučuje například Jana Krpálková. „Zajímavá keška byla ve Žlebech. Nehledali jsme tam fyzickou krabičku, ale do mobilu jsme si stáhli aplikaci. Chodili jsme po okolí zámku, plnili jsme úkoly a vždy, když jsme došli na správné místo, odhalila se nám část příběhu,“ popsala.

Často je nutné zapojit do hledání hlavu. „Mě baví hledat krabičky, jejichž souřadnice je nutné nejdříve spočítat,“ prozradila Michaela Slováková, která se geocachingu zájmově věnuje už několik let.

Kdo chce zažít trochu adrenalinu, může se za odlovem schránky vydat také za tmy. V tomto případě opět platí, že opatrnosti není nikdy dost. Za noční schránkou vyráží lovci kešek například do Schořova. Nutné je prý se vybavit baterkou a reflexní body pak již hledače do cíle navedou.

Ovšem i na Kutnohorsku se najde několik schránek, jejichž umístění nepatří mezi nejpřístupnější. Celá série skrýší se nachází v údolí říčky Klejnárky táhnoucího se od Zbýšova až po Chedrbí. Lovce tady nemine brodění se vodou ani lezení po stráních a kamenech. Terén některých těchto krabiček je ohodnocen číslem čtyři.

Pro každého nebude ani schránka ukrytá ve sklepě pod zříceninou na Chlumu. Jak popisuje zakladatel schránky, i na ni je nutné se připravit. „Oblečte se jako do jeskyně, používejte baterky a buďte opatrní. Pád hrozí nad zemí i pod zemí, v podzemí dokonce i utopení,“ stojí v popisu míst.