Vedení města společně s architektem Petrem Janošem nyní představilo finální podobu studie budoucího sportoviště, která v podstatě navázala na práci předchozí radnice. Díky tomu jsou v ní zapracované náměty jak bývalého osadního výboru Hloušky a veřejnosti, tak i všech škol, které budou areál využívat.

Lázeňský domeček na koupališti ve Vondrantech z roku 1934.
Odkaz rodiny Picků: Město chce zachránit lázeňský domeček na koupališti Vodranty

Starosta města Lukáš Seifert řekl, že cílem je postavit takové hřiště, které svojí kvalitou předčí všechno, co Kutná Hora momentálně nabízí. „Inspirovali jsme se v zahraničí i u nás. Našli jsme díky tomu rozumnou kombinaci prvků a herních zón, které nám pomohou k tomu, aby hřiště bylo využitelné od rána do večera,“ uvedl a připomněl, že na Hloušce, kde žije přes 3,5 tisíce obyvatel, dodnes není jediné hřiště a lidé tu nemají kde trávit volný čas.

Cesty nejen pro bruslaře

Nový sportovní areál by podle starosty Seiferta mohl být v provozu už v polovině příštího roku. Jeho součástí bude obnovený tří set metrový atletický ovál se třemi dráhami a sto metrů dlouhou sprintovací rovinkou. Neobvyklým prvkem je tu pak síť cest ve tvaru osmičky lemovaná stromy vhodná pro in-line brusle, odrážedla nebo jako dopravní hřiště. Ta jednak kopíruje stávající cestu, kterou chodí místní obyvatelé ze sídliště na nádraží a současně rozděluje vnitřek oválu na čtyři části, z nichž každá bude mít jiné využití.

Běžecký ovál i kopec pro sáňkaře. Město představilo nové sportoviště pro HlouškuNové sportoviště pro Hloušku. /Kliknutím zvětšíte/Zdroj: se souhlasem MěÚ Kutná Hora

Městský architekt Petr Janoš sdělil, že v první části vznikne víceúčelové hřiště, workoutová sestava a hřiště s nízkým plotem pro dětskou kopanou. „V části dvě a tři budou dětská hřiště s prvky pro malé a větší děti. V poslední části pak bude volný zelený prostor vhodný pro fotbal nebo třeba piknik na dece,“ vyjmenoval. Součástí volné plochy bude i takzvaná terénní vlna, což nebude nic jiného než návoz zeminy z výkopu oválu porostlý trávou. V zimě tu bude možné třeba sáňkovat.

Z akce První jarní bublání ve Zruči nad Sázavou.
První jarní bublání přivezlo do Zruče na tři stovky amerických bouráků

Podle náměstka ministra školství Karla Kováře, který se na tvorbě studie spolupodílel je prakticky nemožné předvídat, jaké sportovní aktivity budou populární za pět nebo deset let. Proto je hřiště navržené jako univerzální a multifunkční.

„Jednotlivá hřiště jsou určená pro malé skupinky, protože předpokládáme, že pokud mají děti zájem o sport, je tu v blízkosti hala Klimeška nebo oddíly vedené trenéry. Tohle je hřiště vyloženě pro volný čas,“ řekl Kovář s tím, že v provozu by mělo být od března do začátku listopadu.

Kamery? Někteří obyvatelé Hloušky městu doporučovali areál oplotit nebo nainstalovat kamerový systém kvůli případným vandalům. S tím ale autoři návrhu nesouhlasili, kamery prý budou na zvážení až ve chvíli, kdy by pro to byl pádný důvod. Neuspěl ani návrh na umístění nebo vybudování toalet, mimo jiné kvůli vysokým nákladům. Sociální zázemí tak poskytne sousední hala Bios.