Letošní tábor je odměnou za celoroční úsilí a děti si tábor užívají. Letní zábavy se účastní 42 dětí a s instruktory tábor čítá 57 lidí, jež jsou v Hološinách čtrnáct dní.

„Hlavní náplní je celotáborová indiánská hra,“ říká manželka hlavního vedoucího Naďa Jelínková. Děti v této hře poznávají taje indiánských vědomostí a značek. Ovšem nezaměřují se jen na indiánské schopnosti, ale také na běžné informační značky, jakou jsou turistické značky a azimuty. „Mládež také učíme poznávat rostliny, dřeviny a také je učíme dělat uzle,“ dodala Jelínková. Na účastníky táboru nečeká jen poznávání, vždyť další náplní tohoto táboru je vaření a učení Morzeovy abecedy.

Hlavní ubytovací jednotkou táborníků jsou dřevěné stany, ale co by to bylo za tábor, kdyby neměli indiánské týpí. „Máme dvě týpí. V jednom spí instruktoři a o to druhé se děti perou, protože oddíl, který má službu, má právo spát v tomto známém indiánském stavení. Jinak to druhé týpí slouží také jako společenská místnost,“ uzavřela Naďa Jelínková. Děti jsou rozděleny do čtyř oddílů – ještěrky, můry, havrani a medvědi. Náčelník každého kmene je instruktor a děti jsou bojovníci, kteří sbírají body.

A jaký je režim dne?Stává se v osm hodin, následuje protažení, rozcvička a dopolední program, který je podle rozkazu předešlého večera. Po obědě následuje odpočinek, po kterém se jde za dalším dobrodružstvím. Večer se táborníci schází většinou u ohně. Strava je pětkrát denně. Začíná se snídaní, poté je dopolední svačina, kde se většinou podává nějaké ovoce. Následuje oběd, odpolední svačina v podobě jogurtu a housky. Večer podáváme chutnou večeři a popřípadě i druhou večeři, pokud se opékají vuřty.

„Základ je děti zabavit a strhnout je pro hru. Jinak děti jsou úplně perfektní a kázeňské problémy nejsou,“ pohovořil o práci s dětmi zástupce hlavního vedoucího, Jan Hlaváček. Táborníci také v pěkném a slunném počasí využívají ke koupání i nedaleký nově vybagrovaný a čistý rybník Schoř. „První týden nám svítilo sluníčko, občas zapršelo v noci, ale jinak dobrý. Intenzivně začalo pršet až v pondělí při jedné hře, ale děti se svezly do tábora auty a věci se usušily. Nám problémy s počasím zase tolik nevadí. Jsme přece pionýři,“ zakončil Jan Hlaváček.