"Úbytek vody je katastrofální, voda se odpařuje. Mělké rybníky se rychleji prohřívají a chybí v nich kyslík,“ uvedl jednatel Městských lesů a rybníků Josef Víta. Zdejší rybáři už dokonce museli přistoupit k jednomu sanačnímu výlovu.

„Před čtrnácti dny jsme museli slovit rybník Zápona. Zaznamenali jsme v něm částečný úhyn ryb, v rybníce byl nedostatek vody a kyslíku. Část ryb jsme prodali, část přesadili do jiného rybníků,“ řekl Josef Víta s tím, že sanačním výlovem se předešlo ještě výraznějším ztrátám.

Jaké letos budou, si prý ale v tuto chvíli netroufá odhadnout. „Vody bude dál ubývat, alespoň podle výhledu počasí. Můžeme se jen modlit, aby to ryby v rybnících přežily,“ doplnil Víta s tím, že v rybnících, které Městské lesy a rybníky spravují, je kapr poměrně v pořádku, horší je to s citlivějšími druhy ryb.

Ani čáslavští rybáři na tom nejsou o moc lépe. „Jsme na tom hodně špatně. Je nízký stav vody, ale výlovy jsou za takového stavu prakticky nemožné. Ryby takové výlovy totiž nepřežijí, je to pro ně jistá smrt. Už tahle mají nedostatek kyslíku, při výlovu se jim ještě žábry zapráší blátem a je konec,“ vysvětlil jednatel Českého rybářského svazu v Čáslavi Jiří Čejka.

Podle něj je současný ráz počasí pro ryby naprosto devastující. „V rybnících je málo vody a tím pádem se rychleji prohřívají. Jenomže čím teplejší voda, tím hůře váže kyslík a ryby ho mají nedostatek. Sucho je špatné, ale vedro je jakýmsi posledním hřebíčkem,“ dodal Čejka s tím, že ztráty na výtěžnosti letos určitě pocítí. Jak velké si ale stejně jako Josef Víta netroufá odhadnout.

Kritická je ale situace na okrese také u myslivců. „Je to špatné, nemáme vodu. Potoky vysychají, takže zvěři vozíme vodu napajedel. Situace je opravdu kritická,“ uvedl Milan Šrámek z Mysliveckého sdružení Kluky. Pamětníci prý podobné sucho nepamatují. „Vysychají i potoky, které nikdy předtím nevyschly. Vodu musíme rozvážet po celém revíru,“ doplnil Šrámek.

Jeden z mála revírů na Kutnohorsku, kde je situace o něco lepší, je v Malešově a jeho okolí. „V našem revíru situace kritická zatím není. Menší zvěř vodu dostává z trávy, ta větší si prozatím nějaký zdroj najde, ať už jde o malé rybníčky, nebo různá prameniště. To rybáři jsou na tom hůř,“ uvedl Roman Hubek z Mysliveckého spolku Roháč v Malešově.

Jestli se i malešovský revír díky počasí dostane do kritické situace, odhadnout nedokáže.

Podobně horké a suché léto bylo i v roce 2015, obavy myslivců se ale nakonec nenaplnily a stavy ulovené zvěře nakonec nijak dramatický propad nezaznamenaly. Při současném rázu počasí ale může problém nastat nejen s nedostatkem vody, ale také potravy. Vegetace je totiž z velké části proschlá.

Předpovědi meteorologů na příští dny ale příliš optimismu nedávají, suché a teplé počasí má pokračovat i v tomto týdnu.