Podle všeho ale situace není tak jednoduchá a za nesplněním termínu nestojí jen neochota majitelky s někdejší chloubou centra města cokoliv dělat.

„Ano, je pravda, že jsem stanovený termín nestihla, mělo to ale své důvody. Nepodařilo se mi najít stavební firmu, která by práce zajistila,“ uvedla Lucie Češpivová s tím, že podle projektu měly zabezpečovací práce vyjít zhruba na 2,5 milionu korun. „Dvě kutnohorské stavební firmy ale nabídly částku 10 milionů korun,“ doplnila Češpivová.

Nyní už prý firmu sehnanou má a do zabezpečovacích prací se tak bude moci pustit. To potvrdil i starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO 2011). „Paní Češpivová uvedla jméno firmy, která bude zajišťovací práce provádět a bude žádat o prodloužení termínu,“ řekl.

Bývalý hotel Černý kůň je současně nabízen k prodeji za 30 milionů korun. „Abych ho nabídla k prodeji, mi poradili v Kutné Hoře. Stejně tak, abych na jeho rekonstrukci požádala o dotaci z Norských fondů. To ale jako fyzická osoba udělat nemohu,“ vysvětlila Češpivová, která má od roku 2008 platné stavební povolení na rekonstrukci objektu.

Její snaha ale prý ztroskotala na tom, že ve chvíli, kdy měla podepisovat smlouvu s dotačním úřadem na přidělení dotace, stavební povolení od úřadu vázlo a neměla ho. Získat se jí ho podařilo až v roce 2011. Dotace tak nevyšla, investoři se stáhli.

„Do projektu jsem investovala nemalé peníze, stavební povolení se snažím udržovat. Chápu, že se lidem nelíbí lešení na chodníku, ale dělám jen to, co mi nařídí úřad. Jako fyzická osoba na kompletní rekonstrukci peníze nemám,“ uzavřela Češpivová.

Hotel Černý kůň je součást památky Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Budova středověkého původu ale dlouhodobě chátrá, v roce 2013 nechala majitelka zazdít všechna okna do Kollárovy ulice. Kvůli havarijnímu stavu požádala o možnost demolice domu, to jí ale památkáři nepovolili.