„Přípravek se používá k hubení skladištních škůdců,“ uvedl jeden z pracovníků odpovědných za provedenou operaci Roman Šimák.

Přípravek podle zveřejněných dokumentů působí deset dní, tudíž by o víkendu měla uplynout doba jeho účinnosti. Tato lhůta je však podle Šimáka orientační. Jak dlouho přípravek působí, rozhoduje teplota, ovšem nikoli vzduchu, nýbrž samotného obilí. „Čím chladnější obilí je, tím déle to trvá. V zimě při nízkých teplotách se proces může protáhnout i na tři týdny,“ uvádí Šimák.

Užití přípravku podle něj také není nic výjimečného, jedná se o naprosto běžnou rutinu. „V republice je spousta firem, které tyto práce poskytují. Pokud to zprůměrujeme, takový zásah se provádí na různých místech alespoň jednou denně,“ doplnil Šimák s tím, že ošetřované obilí se užitím přípravku nemůže znehodnotit.

„Účinkuje plyn, který následně vyprchá. Poté se obilí musí přefoukat a přečistit. Po takto provedeném ošetření jsou zrna bezpečná jak pro zvířata, tak pro lidi,“ popsal, ale zároveň dodal, že obezřetnost je při působení přípravku na místě. „Pokud se používá přípravek v silu, je po dobu působení zakázáno vcházet do buněk, v nichž byl přípravek aplikován,“ dodal.