I s ohledem na toto významné výročí si mnozí Kutnohořané posteskli, v jak žalostném stavu byla státní vlajka visící v Den vzniku samostatného československého státu na budově městského úřadu ve Vlašském dvoře směrem ke vstupu do kostela sv. Jakuba. Podle mnohých byla vlajka zažloutlá, měla odpárané konce a byl prý spíše ostudou, než reprezentativním prvkem připomínajícím významné výročí.

Jenže podle všeho nešlo o lajdáctví ze strany města. Státní vlajka evidentně postaršího data na budově městského úřadu měla svůj důvod. Ryze praktický. „Budova Městského úřadu ve Vlašském dvoře prochází náročnou rekonstrukcí, všude je prach a špína a pracuje se i o víkendech, proto nemá cenu na staveniště dávat vlajku novou, která by se ušpinila nebo potrhala,“ vysvětlil Jiří Plavec z kanceláře tajemníka Městského úřadu v Kutné Hoře.

Podle tajemníka kutnohorského městského úřadu Tomáše Hobla ale byly ostatní státní vlajky, které má úřad k dispozici, nedávno kupovány nové, včetně městského praporu.

Ve Zruči nad Sázavou mají k dispozici tři státní vlajky, které při významných příležitostech vyvěšují na městský úřad, ale také třeba na spolkový dům. „K dispozici jich máme několik. Když to stav vlajky vyžaduje, necháme ji vyprat. Na 28. října jsme ale vyvěšovali úplně novou vlajku,“ uvedl Martina Fialová ze zručského odboru kultury, školství a sportu.

Originální prapor se příliš nepoužívá

Trochu jiná je ale situace s obecní vlajkou. Originální prapor se prý příliš nepoužívá, kopie obecní vlajky pak jen při událostech významných pro město, například při tradičních Zručských slavnostech. „Originální prapor jsme naposledy použili při jmenování nových zastupitelů,“ uvedla Fialová.

Podobná je situace také v Uhlířských Janovicích. Novou státní vlajku tady prý nekupovali zhruba sedm let, nebylo to totiž potřeba. „Vlajka je z hodně umělohmotného materiálu, takže ji obvykle jen usušíme, aby nezplesnivěla,“ uvedla tajemnice městského úřadu Eva Petrásková.

Co se týče vlajek vyvěšovaných na volební místnosti, je to podle ní vždy na zodpovědnosti zapisovatelů volební komise, Ti vlajku zkontrolují a pokud je v nereprezentativním stavu, požádají městský úřad o vydání vlajky nové.

Město Uhlířské Janovice zároveň disponuje vyšívaným praporcem, který je umístěný v oddací síni. Vlajky s městským znakem jsou uložené a vyvěšované jen při významných příležitostech města.

V Čáslavi město zakoupilo pro slavnostní výzdobu, například při státních svátcích, nové státní vlajky přibližně před dvěma lety, takže s jejich kvalitou prozatím není problém. „Každopádně v případě, kdy by došlo k silnému znečištění, materiál umožňuje šetrné vyčištění. Vlajka města, která donedávna zdobila budovu městského úřadu je již vzhledem k použitému za hranicí životnosti a je třeba ji vyměnit,“ uvedla Zdeňka Nezbedová z čáslavského městského úřadu.