Důvody mohly být dva: starší lidé jezdí na velké nákupy spíše do nedalekého Kolína, nebo do Kutné Hory. Dalším důvodem mohla být změna vyhrazené doby nákupu, kterou vláda ČR vyhlásila až v nočních hodinách a senioři o ní zkrátka nevěděli.

ONLINE ke koronaviru najdete ZDE

Fronta zákazníků až na chodník se naopak vytvořila před prodejnou nabízející ovoce a zeleninu. Roman Bílek, jeden z majitelů obchodu, popsal novou situaci „Tržby asi neklesly, ale lidé chodí nakupovat v jinou denní dobu. Změnila se také poptávka, zákazníci více nakupují citrusové plody, čerstvé zboží a také preferují české ovoce. Teď jsou hodně žádaná česká jablka,“ vysvětlil Roman Bílek.

Spása jménem Makovice

Prodejna Makovice, která se běžně zabývá prodejem látek, galanterie a šitých výrobků se v době nedostatku ochranných roušek stala pro mnohé doslova záchranou. Od začátku týdne stačila majitelka spolu s dobrovolnicemi ušít a distribuovat přes 700 roušek.

„Vybavili jsme skoro všechny prodavačky potravin ve městě, část šijeme pro Městský úřad, který je pak rozváží seniorům v přilehlých obcích,“ vysvětlila s úsměvem majitelka obchodu Markéta Havrdová, a pokračovala: „Po celý víkend zvonil telefon a byl obrovský zájem o látky a jiné zboží, ze kterého lze vyrobit roušky. My jsme měli materiál, ale nesměli jsme obchod kvůli opatření vlády otevřít. Dokonce jsme přemýšleli o provozu jakési schránky. Nakonec přišlo povolení otevřít a to odstartovalo dvoudenní nekončící fronty.“

Makovice ušité roušky přímo prodává i jednotlivcům. Ale má to svá pravidla, „Musí být jasné, že zákazník není schopen sám si roušku ušít. Jednou jsme viděli výlohou, jak jde po chodníku stará paní bez ochrany obličeje, tak Monča vyběhla a jednu roušku ji věnovala,“ ukončila své vypravění Markéta Havrdová.

Že je pohyb se zakrytým obličejem náročnější, ví i vedení města, a proto nebude podle slov starosty Petra Bartáka  prozatím zpoplatňovat parkování na parkovištích na náměstí.

Večerka má na vstupních dveřích sluníčko

Populární večerka pana Mau Tran Van se zapojila do akce #Vietnamcipomahaji. „Víme, jak to mají policisté, hasiči a zdravotníci v téhle době náročné. Proto jim jako malé poděkování za jejich náročnou službu uvaříme zdarma kávu, čaj nebo nabídneme nealkoholický nápoj,“ vysvětlil s úsměvem v očích význam malovaného srdíčka na dveřích své prodejny.

Život se změnil i seniorům. „Jsem opatrnější, v podstatě nikam moc nechodím. Nákup mi přiveze dcera z Kolína,“ popsala jedna z náhodných důchodkyň, která využila slunečného počasí k mytí oken. „Ale dění okolo bedlivě sleduji. Nenechám si ujít jediné hlavní zpravodajství,“ řekla a rozloučila se veselým zamáváním.

Na závěr je nutné dodat, že po celou dobu putování městem všichni dodržovali předepsanou ochranu úst a nosu.

Koronavirus v Česku