VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jakub Vágner navštívil gymnázium, studentům představil prales i Sibiř

Kutná Hora – V pondělí 23. listopadu zavítal na Gymnázium Jiřího Ortena Jakub Vágner, rybář, který cestuje za lovem sladkovodních ryb a za dobrodružstvím s ním spojeným po celém světě. Jeho expedice nejčastěji směřují do odlehlých koutů planety, nedotčených lidskou rukou, kde loví největší či nejzajímavější ryby daných oblastí. V posledních letech se věnuje především Amazonii, ve které strávil již tři roky, a také Africe, konkrétně rovníkové řece Kongu. V minulosti strávil nějaký čas v Austrálii, kde pracoval jako rybářský průvodce Big Game Fishing – lovu mečounů, tuňáků nebo žraloků. Rybářský průvodce byl i v mnoha zemích Evropy. Své expedice nepodnikal jen do míst s vysokými teplotami, ale zakusil i druhý extrém na sibiřské expedici.

27.11.2015
SDÍLEJ:

Jakub Vágner besedoval se studenty na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné HořeFoto: Deník/Irena Blahníková

Na Gymnázium Jiřího Ortena přijel vyprávět nejen o rybaření, ale také o místech, která jsou velmi vzdálena. Zdůraznil, že lidé se dostávají stále dále a dále do srdce předtím nedotčených deštných pralesů, jejichž plocha se zmenšuje rekordní rychlostí tří fotbalových hřišť za hodinu. Společně s nimi mizí i zásobárna vody, léků a mnoho přírodního bohatství, které už nemůže být ničím a nikým nahrazeno.

Svou přednášku započal představením svého nového pořadu „Big Fishman", který natočila britská BBC a na našich obrazovkách se bude vysílat od ledna. Poté nám s obrázkovou prezentací představil tři ze svých expedic – do srdce Amazonie, na Sibiř a na Papuu-Novou Guineu. Do Amazonie se vypravil za největší sladkovodní rybou této planety – Arapainou Gigas. Více než o lovu této ryby mluvil spíše o kráse amazonské přírody, nástrahách deštného lesa, pokoře, kterou je nutné v pralese mít, o respektu, s jakým je třeba k prostředí přistupovat, i o kulturním šoku, který čeká každého z vyspělé civilizace, když se setká s domorodci, kteří nikdy neviděli bílého člověka.

Studenti se z povídání Jakuba Vágnera dozvěděli nejen zajímavé informace o prostředí, které je pro ně takřka neznámé a bohužel velmi rychle mizí, ale také o samotné lidské povaze, o jeho radosti z prvního kontaktu s domorodci, kterou vzápětí vystřídal smutek z toho, že nikdo z budoucích generací už to pravděpodobně nebude mít šanci zažít. Lidstvo se totiž blíží do bodu, kdy už nebude na Zemi kde ani co objevovat.

Ve druhé části přednášky se studenti podívali na ledovou Sibiř a dozvěděli se také něco o ruské nátuře, potížích s extrémním mrazem a porouchanou starou technikou. Nejvíce je však šokovala poslední část Jakubova vyprávění. Přenesli se do Tichomoří na Papuu-Novou Guineu a s úžasem vyslechli fakta o stále existujícím kanibalismu, lidských obětech i hrozivé letecké dopravě v místě, kde se starými válečnými letouny létají váleční veteráni a nehodovost je zde nejvyšší na celém světě. Po skončení přednášky byl Jakub Vágner odměněn zaslouženým potleskem a připojil své jméno na zeď učebny hudební výchovy mezi jména slavných osobností, které navštívily školu v minulosti. Jeho povídání bylo pro studenty zábavné, ale také velmi poučné. Dozvěděli se mnoho o koutech světa, které znají jen z televizních dokumentů, ovšem v podání někoho, kdo pobyt na těchto místech skutečně okusil, se všemi jeho krásami i většími či menšími nepříjemnostmi. Zároveň Jakub Vágner předal studentům velké poselství – že nic není nemožné a je důležité jít za svými sny, které, ač se zdají sebevíce nepravděpodobné, se mohou vyplnit, pokud skutečně chceme a uděláme pro ně vše, co je v našich silách.

Autor: Redakce

27.11.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čáslav vyšla doma naprázdno jak bodově, tak střelecky
35

Čáslav vyšla s Velkými Popovicemi bodově i střelecky naprázdno

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Bohdaneč /FOTOGALERIE, AUDIO/ - Přičiněním Jana Mičánka dostal kostel v Bohdanči novou tvář. Po podrobném průzkumu specialistů v různých oborech byly objeveny nové skutečnosti týkající se kostela.

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov /FOTOGALERIE/ - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Hokejisté Kutné Hory mají za sebou další kolo v rámci krajské ligy, ve kterém zavítali do Vlašimi. Sobotní den byl pro Sršně úspěšný, když zvítězili vysoko 7:1.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení