Starý činžák s číslem popisným 555 šel k zemi v prosinci roku 2013. Podle památkářů se do historického jádra nehodil a navíc byl ve velmi špatném technickém stavu. Zůstal po něm rozlehlý pozemek, který se rozprostírá mezi ulicemi Uhelná, Sokolská a Slavíkova až k budově Sokola.

V minulosti se mluvilo o tom, že by zde vznikl park, postavily nové byty, nebo zbudovalo právě parkoviště. Nic z toho se ale neuskutečnilo a pozemek postupně zarostl trávou. To se teď konečně změní.

Sídliště Hlouška v Kutné Hoře.
Obnova Hloušky je blízko. Vzniknout má výjezd do Masarykovy ulice i sportoviště

„Nechali jsme navrhnout novou podobu varianty parkoviště v Uhelné a budeme zadávat projektovou dokumentaci,“ potvrdil starosta Kutné Hory Lukáš Seifert s tím, že pokud vše půjde jak má, nová parkovací místa budou k dispozici už příští rok.

Místa i pro elektromobily

Půjde o zpevněnou plochu s jednotlivými stáními bez zastřešení, kterou budou moci využívat jak místní, tak návštěvníci města. Část parkoviště by pak mohla sloužit rezidentům, to ale radnice bude ještě řešit v rámci celkové koncepce parkování.

K dispozici budou i přípojky pro elektromobily. Město také upustilo od předchozích návrhů a rozhodlo se zachovat stávající stromovou alej. Měla by tu dokonce vzniknout i zelená volnočasová plocha, protože parkoviště nezabere celý travnatý pozemek.

Z festivalu Votvírák v sobotu 11. června 2022.
Kraj dá do podpory cestovního ruchu miliony. Peníze půjdou i na Kutnohorsko

„Upřímně jsem rád, že tu bude právě parkoviště, protože když se rozhlédnete, není tu kde stát. A jestli to bude za rok, je v tuto chvíli už jedno. Hlavně že to bude,“ řekl Deníku majitel jednoho z obchodů v Sokolské ulici.

Systém evidence parkování je ztrátový

Právě parkování je v Kutné Hoře dlouhodobě velký problém, a to jak z hlediska nedostatečných kapacit, tak i co se týče systému pro evidenci parkování. Ten je podle starosty navíc pro město delší dobu ztrátový.

„Společně s IT komisí řešíme nastavení a fungování parkování a jeho zpoplatnění. V první fázi se zaměříme na tvorbu systému pro evidenci parkování,“ upřesnil Seifert.

Systém si město nechá programovat na míru a bude mít vlastní software, aby nebylo vázané smlouvou s žádnou jinou společností.