Čáslavská radnice se tak od 1. do 24. prosince promění v nevšední adventní kalendář, který rozzáří její okna hrou světel a z Masarykova balkónu nechá denně od 17 hodin zaznít vánočně laděnou živou hudbu.

Mezi účinkujícími jsou místní i přespolní hudebníci, školy, studenti i profesionálové. V průběhu prosince vystoupí gospelové duo, studentská kapela, klavíristé, hornisté, rodinné hudební trio a v předvečer Štědrého dne dokonce společně pronesou vánoční poselství farářky a faráři z Čáslavi.

„I našich 24 oken adventu ovlivňují vládní nařízení. Proto se pro letošní rok musíme rozloučit s plánovanými stánky a společným popíjením svařáku na náměstí,“ upozornila Lada Bartošová ze spolku Formanova Čáslav.

Instalace vánoční jedle z Rohozce na náměstí Jana Žižky z Trocnova v Čáslavi.
PODÍVEJTE SE: Do Čáslavi přivezli vánoční strom. Jedle vyrostla v Rohozci

„Vánoční atmosféru jsme si ale nechtěli nechat vzít. Každý prosincový podvečer si tak všichni mohou užít sváteční atmosféru při procházkách slavnostně osvětlenou Čáslaví i při sledování on-line streamu z rozsvěcení oken v bezpečí domova. Věříme, že i přes platná opatření je třeba si užít advent plnými doušky (i skrz roušky),“ uzavřela Bartošová.

Advent (nejen) pro děti

Čáslavský advent myslí i na děti. Stejně jako jejich rodiče je každý podvečer nadchne počítání zvonění zvonů a oken, která se od 1. prosince každý večer slavnostně rozsvítí na historické radnici. Určitě si zamilují novou adventní výzdobu - světelnou bránu na náměstí, anděly u kostela sv. Petra a Pavla i betlém pod vánočním stromem na Žižkově náměstí.

Nejvíc si ale děti rozhodně užijí na Mikuláše. Už v předvečer svátku je pro nejmenší připraveno pásmo animovaných čertovských pohádek v Kině Miloše Formana. Na Mikuláše brzy odpoledne pak děti potěší loutková čertovská pohádka Matěj a čerti v Dusíkově divadle. Od 17 hodin bude ve městě Mikuláš s čerty a anděly, kteří dětem prozradí, kde všude ve městě je pro ně schovaná sladká mikulášská nadílka.

Nadílka pro malé sportovce a zvířátka

Protože vánoční čas je obdobím nejen cukroví, ale i dobrých skutků, 17. prosince je připraven charitativní běh pro děti ve prospěch činnosti záchranné stanice Lipec, která se stará o zraněná a nalezená zvířata. Startovné je 100 korun a celá částka je určená záchranné stanici zvířat, která spadá pod Oboru Žleby.

Svatomartinský průvod v Čáslavi.
OBRAZEM: Svatý Martin přijel do Čáslavi

Poslední adventní neděli je v kostele sv. Petra a Pavla v rámci bohoslužby připravena od 15 hodin benefice hudebníka a finalisty jednoho z ročníků soutěže Česko Slovensko má talent Pavla Helana. Koncertem možnosti, jak naplno prožít nezaměnitelnou náladu jednoho z vrcholů vánočních svátků, nekončí.

Po celý advent je v Čáslavi opravdu bohatý program. Pořadatelé věří, že se okolnosti nezmění a všechny akce bude možné realizovat, i když za dodržení přísnějších hygienických nařízení.