Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednatel Tebisu stáhl žalobu na EC Kutná Hora. Bude ho to stát místo?

Kutná Hora – Jednatel městské společnosti KH Tebis Tomáš Pilc stáhl jednu ze dvou žalob, které měly u soudu řešit spor se společností EC Kutná Hora. Ta Tebisu dodává teplo z biomasového zdroje. Stažená žaloba se týkala nevýhodnosti smlouvy mezi Tebisem a EC Kutná Hora, kterou v roce 2012 uzavřelo minulé vedení města na patnáct let.

4.8.2017
SDÍLEJ:

Jednatel společnosti KH Tebis Tomáš Pilc.Foto: Deník / Kratochvílová Hana

S jeho krokem však nesouhlasí jak někteří členové městské rady, tak představitelé dozorčí rady Tebisu. Ti se však s ohledem na probíhající soudní řízení k záležitosti odmítli vyjádřit s tím, že by to společnost mohlo poškodit. Problém je zřejmě mimo jiné i v tom, že jednatel svůj krok nekonzultoval ani s dozorčí, ani s městskou radou, a to i přesto, že podání obou žalob mu předtím městská rada schvalovala.

Tomáš Pilc argumentuje tím, že neměl jinou možnost, než první žalobu stáhnout a za Tebis je jako jednatel zodpovědný. Ať tak, či tak, vypadá to, že kvůli jeho kroku ještě bude pořádně dusno. Ve vzduchu tak možná visí i Pilcovo odvolání z funkce jednatele. „Jednal jsem v souladu se strategickým zadáním rady města. O výsledcích expertní analýzy a úmyslu podat druhou žalobu byli zástupci města i dozorčí rady informováni na schůzi dozorčí rady 16. února 2017. Otázku platnosti či neplatnosti smlouvy s EC Kutná Hora bude řešit soud, já jsem jen zvolil taktiku, která je pro společnost KH Tebis výhodnější než taktika předchozí,“ řekl Tomáš Pilc.

Pokud by podle něj šlo o zásadní změnu strategie či odklon od původního zadání rady města, tak by věc s radou města konzultoval. Navíc prý veškeré informace o průběhu sporu prezentoval na řádné červencové schůzi rady města. Tohoto jednání se zúčastnili právní zástupci společnosti KH Tebis i dozorčí rada.

Místostarostka Kutné Hory Zuzana Moravčíková však vyjádřila svůj nesouhlas. „Ve chvíli, kdy nám to oznámil, už s tím ale stejně nešlo nic dělat,“ řekla. Městští radní podle ní měli být informováni o tom, že podáním druhé žaloby na zaplacení finanční částky z předmětné smlouvy bude popřen smysl první žaloby. „Vzhledem k tomu, že rada města přijala dne 20. dubna 2016 usnesení, kterým odsouhlasila podání žaloby na neplatnost smlouvy, měla o návrhu na zastavení řízení rovněž rozhodnout,“ doplnila místostarostka.

Jako rozumné řešení vidí naopak Pilcův krok bývalý jednatel Tebisu a současný opoziční zastupitel Karel Koubský ml. „Je to racionální krok zejména z ekonomického hlediska. Navíc si myslím, že spolupráce KH Tebis a EC Kutná Hora je do budoucna důležitá a vytvářet spory je k ničemu,“ řekl Koubský ml. Ten už dříve s podáním žaloby na EC Kutná Hora nesouhlasil.


Svůj pohled na věc přiblížila i EC Kutná Hora. „Soud v rámci přípravného řízení konstatoval, že žaloba nebude úspěšná a vyzval žalující stranu, společnost KH Tebis, ke zvážení zpětvzetí žaloby, což se ve výsledku i stalo,“ uvedl jednatel Petr Polívka s tím, že zásadně odmítá dřívější výroky Tomáše Pilce o nevýhodnosti smlouvy. Rovněž dodal, že celou věc považuje za politickou kauzu. „Jen pro dokreslení. Oficiální stránky společnosti KH Tebis, které by měly sloužit k informování zákazníků, byly naposledy změněny v roce 2015. Jako ředitel je zde stále uvedený pan Karel Koubský,“ doplnil Polívka.

Více světla do složité problematiky vnese pravděpodobně až soud. „Termín jednání určuje soud. Nemohu samozřejmě slíbit, že v této žalobě budeme určitě úspěšní. EC Kutná Hora je silný soupeř, jedná efektivně a profesionálně,“ doplnil Pilc.

První žalobu podal současný jednatel Tomáš Pilc na společnost EC Kutná Hora v dubnu 2016. Jeho krok tehdy na mimořádném zasedání schválila městská rada. Předmětem žaloby byla nevýhodnost smlouvy, která byla uzavřená v roce 2012 bývalým vedením města se společností EC Kutná Hora. Smlouva totiž údajně fixuje cenu tepla ve výši, která je podle Pilce vzhledem ke stávajícím cenám plynu pro odběratele nevýhodná. Cílem bylo Tebis od smlouvy oprostit, společnost by pak mohla znovu začít vyrábět teplo z plynu. Druhou žalobu podal Tomáš Pilc letos v dubnu. Předmětem této žaloby jsou údajně neoprávněně vyplacené prostředky ve výši přibližně 1 839 000 korun ve prospěch společnosti EC Kutná Hora. Důvodem podání druhé žaloby bylo podle jednatele Tomáše Pilce mimo jiné i to, že hrozilo promlčení nároků.

Autor: Hana Kratochvílová

4.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradiční předvolební debata Deníku: s politiky na cestě autobusem. Zastavení na besedě s občany ve Všetatech na Rakovnicku.

Lídr lidovců je v klidu, rodina ale ne

Volební místnost v čáslavské průmyslové škole.
116

Kutnohorsko volí! O hlasování je velký zájem

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Lidé dnes začnou volit své zástupce do poslanecké sněmovny

Kutnohorsko – Volební místnosti se otevřou po celém okrese již dnes ve čtrnáct hodin. Občané si tak budou moci zvolit své zástupce do poslanecké sněmovny. Zatímco v obcích bývají volební místnosti nejčastěji na obecních úřadech, najdou se i netradiční místa.

KRÁTCE: Fanoušci skupiny Derby si přijdou o víkendu na své

Kutnohorsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu.

Národní středisko pro eTwinning udělilo Základní škole T.G. Masaryka certifikát

Kutná Hora – Základní škola T. G. Masaryka Kutná Hora s radostí oznamuje, že získala certifikát kvality za eTwinningový projekt – Spring in my country.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení