Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodovod pro Kácov ano či ne? Verdikt padne v únoru

Kutnohorsko - Pitná voda v Kácově? Všech osm set obyvatel městečka je dosud odkázáno pouze na své studně. Nelze se proto divit, že nemalé procento z nich volá po vodovodu. V případě přízně ministerstva zemědělství by nyní jejich přání mohlo být vyslyšeno.

16.2.2011
SDÍLEJ:

Projektovou dokumentaci vodovodu k územnímu rozhodnutí zpracovávala firma VRV. Dokumentace ke stavebnímu povolení se dokončí do srpna 2011. Právě vydané územní rozhodnutí a alespoň podaná žádost o stavební povolení byly podmínkou podání žádosti o dotaci.Foto: DENÍK/Ondřej Dvořák

Jelikož se jedná o finančně náročnou akci, spojili Kácovští „síly“ s blízkými Chabeřicemi, které potřebu vodovodu rovněž pociťují. „Třináctého prosince jsme s Chabeřicemi založili dobrovolný svazek obcí a k dvacátému čtvrtému lednu jsme společně podali žádost k ministerstvu zemědělství o dotaci na přivaděč vody z přehradní nádrže Želivka až do Zlivi. Tam by se nacházel vodojem, který by zásoboval Kácov,“ uvedla starostka Kácova Soňa Křenová s tím, že ke stejnému dni podaly Chabeřice samostatně žádost o dotaci na vybudování vodovodního řadu v Chabeřicích a Holšicích a Kácov požádal o dotaci na první etapu rozvodu vody po Kácově.

Vzhledem k rozloze Kácova a všech jeho části bude totiž nutné budovat zde vodovod ve dvou etapách. „Jak žádost dopadne, bychom se mohli dozvědět teď během února,“ věří starostka.

Vedení potrubí po pozemcích, které nejsou majetkem obce, má radnice ošetřené formou smluv o smlouvě budoucí o věcném břemeni. Pokud se podaří získat zmíněnou dotaci, může být vypsáno výběrové řízení na dodavatele a požádáno o úvěr. V roce 2012 by se tak mohlo začít s výstavbou.

Obyvatelům Kácova vodovod většinou chybí. Není ale ani málo těch, kteří se k celé akci staví vlažně. Mají prý svou studni a ta jim stačí.

K těm, kteří by vodovod brali „všemi deseti“, patří například Kácováci Květuše Smrčková a Jaroslav Pavel. „Vodovod nám chybí a byli bychom rádi, kdyby se postavil. Sice máme svoji studni, ale když jsou v létě horké dny, tak vysychá,“ prozradila paní Smrčková. „Studni mám, ale nefunkční,“ poznamenal zase pan Pavel.

„Každý má svoji studni, takže říká, že vodovod nepotřebuje. Ale ten tu chybí už proto, že voda v něm by byla kontrolovaná. Hlavně mladé rodiny už většinou chtějí vodovod,“ myslí si také Jana Melicharová.

Josef Svinka a Jaroslav Hrubeš naopak podle svých slov o žádný vodovod nestojí. „Je mi to jedno. Voda nám nechybí,“ řekl první z nich. „Jsem spokojený se svojí studní. Vody mám čím dál víc. Poslední roky bývá hodně sněhu, takže voda se „natáhne“,“ tvrdí zase druhý. Podle pana Hrubeše se lidem nechtělo čekat, až se vodovod, o němž se už léta mluví, konečně začne stavět, a raději si nechali vyvrtat studni. „Kdo by pak měl chuť se na vodovod s drahou vodou připojovat?“ ptá se.

Podle starostky nikdo nebude nucen se na vodovod připojit. „Záměr poskytovatelů dotace i provozovatelů vody je, aby se napojili všichni. Vím, že je to citlivá otázka,“ připustila. Jak dodala, po vybudování takzvané vodoměrné šachty bude však pouze na lidech samotných, zda si nechají vodu zavést například jen do kohoutku v kuchyni a kolik jí budou odbírat.

„Chápu, že některým občanům se třeba zdá, že cena vody bude později vysoká a že zdroj z té vlastní studně je cenově výhodnější. Ovšem kvalita vody ve studních se bude zhoršovat. Má na to vliv spousta faktorů, majitel to nemůže ovlivnit,“ tvrdí Křenová.

Pokud podle ní Kácov nebude do budoucna řešit zásobování pitnou vodou centrálně, majitelé svých studní budou stejně muset investovat do úpraven vody. Starostka dále upozornila na různé administrativní překážky při budování studní a uvedla, že náklady na pořízení nové studny jsou čím dál vyšší. „Takže si myslím, že zásobovat Kácov pitnou vodou je potřebné,“ uzavřela.

Autor: Ondřej Dvořák

Místo události:
16.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Děti z mateřinky prožily den plný strašidel.
18

OBRAZEM: Děti z mateřinky prožily den plný strašidel

Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu.
2

Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu

Okresní fotbalový výběr z Kutnohorska nenašel v Poděbradech přemožitele

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Výbornou výchozí pozici do jarních odvet soutěže meziokresních výběrů kategorie U11 vybojovali zástupci Kutnohorska. Pod hlavičkou Okresního fotbalového svazu Kutná Hora porazili ve středu 11. října na turnaji v Poděbradech všechny tři soupeře.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Brankář Sršňů David Jelínek: Klíčový byl náš třetí gól

Kutná Hora - Hokejové derby v rámci krajské ligy mužů zvládla lépe Kutná Hora, která porazila Čáslav 4:1. Jedním z hrdinů zápasu byl kutnohorský brankář David Jelínek, který za svá záda propustil pouze jednu střelu Čáslavi a výrazně tak přispěl k výhře Sršňů. I proto je borcem víkendu právě brankář Kutné Hory.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení