„Podle sdělení Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje se na území Kutné Hory aktivní kryty civilní ochrany nenacházejí," uvedl tajemník kutnohorského městského úřadu Martin Suchánek.

Ani Čáslav na tom není o mnoho lépe. „Ve městě evidujeme 14 stálých krytů. Tyto kryty jsou v současné době nefunkční, o jejich obnovení by se jednalo v případě vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu," uvedl čáslavský starosta Vlastislav Málek.

Kryty civilní obrany byly budovány v letech 1950 až 1990 v období studené války ve velkých městech a na územích, která byla předpokládanými cíli možného napadení zbraněmi hromadného ničení. Z tohoto důvodu je jejich rozmístění v České republice nerovnoměrné. Po roce 1990 byla výstavba nových stálých úkrytů civilní obrany zastavena. Mnohé byly také zrušeny.

Protiatomový kryt ve Strahovském tunelu.
PŘEHLEDNĚ: Jak najít nejbližší kryt, který zvuk sirény značí nebezpečí

Stálé úkryty civilní obrany jsou určeny k využití v případě stavu ohrožení státu a válečného stavu. Taková situace ale podle mluvčí ministerstva vnitra na území České republiky nehrozí.

„Aktuální situace nepředstavuje hrozbu takového rozsahu, že by bylo potřeba stálé tlakově odolné úkryty narychlo obnovovat. Vyzýváme vás, ale také různé státní orgány ke klidu, nešíření matoucích informací a zpráv a k nevyvolávání paniky. V tuto chvíli není zřejmé, že by měla situace na Ukrajině eskalovat směrem k reálnému ohrožení České republiky jadernou hrozbou," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Pavla Jakoubková.