Termín a místo odhalení kamenů bylo zvoleno na počest Rudolfa Seidemanna, jemuž je věnován jeden ze Stolpersteine a od jehož narození uplynulo 2. října 100 let. První kameny zmizelých byly odhaleny v Čáslavi v loňském roce rodině Eisnerových v ulici 28. Října 490. Tentokráte byly uloženy za sedm obětí na těchto třech místech: Váchova 146 - Zdenka Weinerová, Ida Weinerová, Rudolf Seidemann. 28. Října 490 - Eleonora Trentinová, Kamila Erbsteinová. Jablonská 750 - Adolf Pacovský, Klára Pacovská.

Z odhalení pamětní desky plukovníka Jiřího Loudy v Kutné Hoře 2. října 2021.
OBRAZEM: V Kutné Hoře slavnostně odhalili pamětní desku plukovníka Jiřího Loudy

Stolpersteine, tedy kameny zmizelých, jsou speciální kameny s mosazným povrchem, které se instalují na chodník před dům, kde žila oběť holocaustu. Stolpern znamená v němčině zakopnout. Slovo Stolpersteine je tedy výraz pro kameny, o které se zakopává nebo má zakopnout. V chodníku jsou umístěny proto, aby o ně lidé zavadili očima a sklonili se k přečtení textu. První kámen byl položen v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem autorem projektu německým sochařem Günterem Demnigem. Od té doby jsou instalovány po celém světě. V České republice byl první kámen umístěn v roce 2008 v Praze. Kameny mají ukázat, že oběti holocaustu nebyla bezejmenná masa, ale že jsou za nimi konkrétní lidé s konkrétními osudy.

Představitelům Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové, kteří stáli za myšlenkou instalace Stolpersteine v Čáslavi patří poděkování. Právě oni přišli v loňském roce s myšlenkou připomenout památku čáslavské židovské diaspory tímto způsobem. Poděkování patří také Martě Šenkapounové, která poskytla pomoc při shánění informací a všem, kteří byli nápomocni.

Marek Lauermann v pořadí již druhé pokládání kamenů zmizelých v Čáslavi okomentoval: „Jsme rádi, že se nám podařilo z instalace Stolpersteinů v Čáslavi vytvořit novou tradici. Za pár let mohou mít uloženy pamětní kameny všechny místní oběti holocaustu. Židovští obyvatelé, jejichž památku budou připomínat, se tak symbolicky vrátí do svého města.“