VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žáky na Kutnohorsku chrání kamery a čipy

Kutná Hora/ Dostane se nepovolaná osoba do školy na Kutnohorsku? Deník se pokusil zjistit, zda je to možné. Test pro všechny navštívené školy v regionu dopadl velmi dobře.

23.2.2008
SDÍLEJ:

Do škol jsme se nedostali.Foto: DENÍK/ Petr Franc

Dokonce i Základní škola v Církvici obstála v našem testu, kam se nám zhruba před ro〜kem podařilo proniknout. Letos už nikoliv. Oba dva vchody jsou opatřeny dvěma zvonky, kde se příchozí ohlásí. A škola byla uzamčena.


Školy střeží kamery


Proti nevítaným návštěvníkům je velmi dobře zajištěna moderními prostředky Základní škola Jana Palacha v Kutné Hoře. „Jedním z nich jsou také kamery. Z pochopitelných důvodů nemohu popisovat, co všechno nonstop monitorují a kolik jich je. Mohu jen upozornit, že systémy pracují spolehlivě,“ upozornil ředitel školy Miroslav Roudný s tím, že každé narušení je ihned zaznamenáno na stanici městské policie a její příslušníci přijedou ke škole okamžitě a konají svoji povinnost. Zpětně vteřinu po vteřině lze v historii záznamů uvidět narušitele. „Poslední narušení se událo minulý týden a technika ani policie nezklamala,“ dodal Roudný.


Čipy pustí pouze studenty


Proniknout se nám nepodařilo ani do kutnohorského gymnázia. „Máme poměrně kvalitní kamerový systém vně i uvnitř budovy. Budova je monitorována dvacet čtyři hodin denně s uchováváním týdenních záznamů,“ uvedl ředitel gymnázia Vladislav Slavíček. Všichni žáci školy mají k hlavnímu vchodu elektromagnetický čip, po vyučování se škola zamyká a alarmuje.
Ani na Gymnázium a Střední odbornou školu pedagogickou v Čáslavi se nám nepodařilo dostat. Škola je vybavena kamerovým systémem na přístupová místa do budovy. „Rozhodně odmítám monitorování chodeb a učeben. Dveře hlavního vchodu určený návštěvám otevírá po kontrole na monitoru dálkově paní sekretářka. Vchod ze dvora určený pro studenty je na čipy,“ upozornil ředitel čáslavského gymnázia Zdeněk Sejček. Systém umožňuje nejen vidět z kanceláře na vchod, ale i zjistit zpětně, kterým čipem bylo kdy otevíráno. Čipy mají studenti i pracovníci školy. V době mimo provoz je ve škole zapnut alar〜mový systém napojený na centrální pult ochrany v Čáslavi. „Po zavedení čipového systému zcela vymizely krádeže ošacení a bot ze šaten,“ dodal Sejček.


Se zloději nemá škola problém


Ani do další Vyšší odborné školy, Střední průmyslové školy a Obchodní akademie se reportér nedostal. „Vchody do školy jsou zabezpečeny přes čipy, které mají žáci, studenti i zaměstnanci školy přiděleny proti finanční záloze,“ uvedl ředitel Petr Richter s tím, že cizí návštěvy jsou pouštěny přes sekretariát školy. „Hlavní vchod je střežen kamerovým systémem. Zatím jsme žádné problémy se zloději neměli,“ dodal Richter.
I Základní škola Sadová v Čáslavi je jako nedobytná pevnost. „Máme kamerový systém po celé škole. Škola je uzavřena a každého příchozího vidíme na kameře a pomocí tlačítka pustíme nebo ne,“ sdělila zástupkyně ředitele Jarmila Sejčková. Pochvalu by zasloužili i žáci Základní školy Žižkov v Kutné Hoře. Ačkoliv žákyně viděla cizí postávající osobu u dveří, nehodlala ji pustit do budovy školy.

Autor: Petr Franc

23.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Injekční stříkačky. Ilustrační fotografie.

Do boje s drogami se experti vrhají společně. Spojenými silami

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
18

Stav třetiny středočeských mostů volá po opravě

KRÁTCE: Budou tradičně rozdávat betlémské světlo

Kutnohorsko - Přečtěte si krátké zprávy z Kutnohorska. 

Nemocnice jako obchodní společnost? Je to nutnost, shodují se zastupitelé

Čáslav /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ - Z čáslavské nemocnice může být obchodní organizace. Zatím sice není nic pevně odsouhlaseného, ale zastupitelé myšlenku berou vážně a na jejich zasedání tento týden se možná transformace posunula o krok dál k realizaci.

Liba o svém zvolení do vedení asociace: Je to i úspěch středočeského fotbalu

Praha /ROZHOVOR/ – Územně i fotbalově největší kraj bude mít po letech své zastoupení v nejužším vedení českého fotbalu. Miroslav Liba stojí pět let v čele středočeského svazu, v úterý dostal důvěru od delegátů mimořádné valné hromady Fotbalové asociace ČR a stal se členem výkonného výboru za Čechy. „Čeká mě víc práce. Vnímám to nejen jako osobní úspěch, ale i úspěch středočeského fotbalu,“ říká někdejší prvoligový rozhodčí.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 11. do 17. prosince naposledy rozloučí se svými blízkými.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT