Dokonce i Základní škola v Církvici obstála v našem testu, kam se nám zhruba před ro〜kem podařilo proniknout. Letos už nikoliv. Oba dva vchody jsou opatřeny dvěma zvonky, kde se příchozí ohlásí. A škola byla uzamčena.


Školy střeží kamery


Proti nevítaným návštěvníkům je velmi dobře zajištěna moderními prostředky Základní škola Jana Palacha v Kutné Hoře. „Jedním z nich jsou také kamery. Z pochopitelných důvodů nemohu popisovat, co všechno nonstop monitorují a kolik jich je. Mohu jen upozornit, že systémy pracují spolehlivě,“ upozornil ředitel školy Miroslav Roudný s tím, že každé narušení je ihned zaznamenáno na stanici městské policie a její příslušníci přijedou ke škole okamžitě a konají svoji povinnost. Zpětně vteřinu po vteřině lze v historii záznamů uvidět narušitele. „Poslední narušení se událo minulý týden a technika ani policie nezklamala,“ dodal Roudný.


Čipy pustí pouze studenty


Proniknout se nám nepodařilo ani do kutnohorského gymnázia. „Máme poměrně kvalitní kamerový systém vně i uvnitř budovy. Budova je monitorována dvacet čtyři hodin denně s uchováváním týdenních záznamů,“ uvedl ředitel gymnázia Vladislav Slavíček. Všichni žáci školy mají k hlavnímu vchodu elektromagnetický čip, po vyučování se škola zamyká a alarmuje.
Ani na Gymnázium a Střední odbornou školu pedagogickou v Čáslavi se nám nepodařilo dostat. Škola je vybavena kamerovým systémem na přístupová místa do budovy. „Rozhodně odmítám monitorování chodeb a učeben. Dveře hlavního vchodu určený návštěvám otevírá po kontrole na monitoru dálkově paní sekretářka. Vchod ze dvora určený pro studenty je na čipy,“ upozornil ředitel čáslavského gymnázia Zdeněk Sejček. Systém umožňuje nejen vidět z kanceláře na vchod, ale i zjistit zpětně, kterým čipem bylo kdy otevíráno. Čipy mají studenti i pracovníci školy. V době mimo provoz je ve škole zapnut alar〜mový systém napojený na centrální pult ochrany v Čáslavi. „Po zavedení čipového systému zcela vymizely krádeže ošacení a bot ze šaten,“ dodal Sejček.


Se zloději nemá škola problém


Ani do další Vyšší odborné školy, Střední průmyslové školy a Obchodní akademie se reportér nedostal. „Vchody do školy jsou zabezpečeny přes čipy, které mají žáci, studenti i zaměstnanci školy přiděleny proti finanční záloze,“ uvedl ředitel Petr Richter s tím, že cizí návštěvy jsou pouštěny přes sekretariát školy. „Hlavní vchod je střežen kamerovým systémem. Zatím jsme žádné problémy se zloději neměli,“ dodal Richter.
I Základní škola Sadová v Čáslavi je jako nedobytná pevnost. „Máme kamerový systém po celé škole. Škola je uzavřena a každého příchozího vidíme na kameře a pomocí tlačítka pustíme nebo ne,“ sdělila zástupkyně ředitele Jarmila Sejčková. Pochvalu by zasloužili i žáci Základní školy Žižkov v Kutné Hoře. Ačkoliv žákyně viděla cizí postávající osobu u dveří, nehodlala ji pustit do budovy školy.