Odborníci tvrdí, že v době vzniku stavby to byla běžná praxe. „Tento objekt byl postaven ještě před rokem 1900. V té době se při stavbě komínů takto postupovalo. Následná životnost se odhadovala okolo sedmdesáti let,“ popsal hasičský inspektor Luboš Kovanda.

Podle všeho bylo tedy jen otázkou času, kdy dojde k tragédii. Tentokrát se naštěstí vše obešlo bez újmy na zdraví. „Ke zranění osob nedošlo,“ uvedl včera našemu Deníku policejní operační důstojník.

Hasiči upozorňují na údržbu komínů a topných těles

Právě v toto období se zvyšuje hrozba požárů způsobených zanedbáním údržby topných těles a komínů. „Obzvlášť bych chtěl upozornit lidi, kteří se kvůli ekonomické výhodnosti po letech vracejí od plynových topných zařízení k dosud zahálejícím kotlům na pevná paliva,“ podotkl zkušený hasič Jan Bradna. „Není možné v takovém kotli zatopit jakoby nic, neboť v době, kdy se nepoužíval, mohlo například vlivem stavebních otřesů dojít ke vzniku nebezpečných spár,“ řekl Jan Bradna.

Podle Bradny by lidé měli dbát základních pravidel, pokud chtějí zatopit v zařízení, které dlouho nepoužívali. „Nelze se spokojit pouze s tím, že když v kamnech topil třicet let můj děda, musí fungovat i teď. Jestliže v nich deset let nikdo oheň nerozdělal, nemůžeme předpokládat, že bez důkladné revize v nich může člověk hned zatopit,“ upozornil Bradna s tím, že podle zákona jsou lidé povinni zajistit kontrolu komína odborníkem. „Alespoň jednou ročně by tak měli ve svém zájmu učinit. Často ale na prevenci zapomínají,“ uvedl Bradna.

Jeho slova potvrdil i kominík Jaroslav Cepek. „Vzpomenou si, až když může být pozdě, anebo když je sezona v plném proudu. Přitom v létě bychom měli dost času vše prohlédnout a případnou závadu odstranit,“ podotkl.

Velké nebezpečí hrozí například tehdy, je-li v komíně zazděný trám. Stačí, když se komín lehce otřese, vypadne spára mezi cihlami a vzniklý otvor dává prostor k tragédii. Horko uniká k trámu a rozžhaví jej. „Od toho jsou odborníci, aby komín zkontrolovali od sklepa až po střechu a řádně jej vyčistili,“ doplnil Bradna.

Šéf hasičů dodal, že znalost komína je nezbytná při koupi domu. „Jednou se stalo, že majitel zatopil a až sousedé ho upozornili, že mu hoří střecha. Později zjistil, že komín nebyl dodělaný a ústil na půdě,“ řekl Bradna.