Na místě, kde dnes nyní kaplička, rostl v 17. století strom, na kterém byl zavěšen obraz Panny Marie, jak to bylo dříve obvyklé na rozcestích. Poblíž stromu stávala mohutná olše, pod kterou vyvěral pramínek železité vody.

Podle pověsti si zde slepý mládenec omyl oči a najednou se mu v koruně olšového, podle jiných svědectví hlohového, keře zjevila Panna Marie s Ježíškem. Pověst o tomto zjevení se rychle rozšířila. Následně se zástupy věřících ubíraly k obrázku a studánce, aby se tam pomodlily.

Zdroj: Youtube

Neduživí si vymývali vodou z pramene oči a někteří se uzdravili. Časem byla olše ve špatném stavu, neboť poutníci z ní ulamovali větvičky jako lék proti bolestem zubů. Z milodarů poutníků byla nad studánkou vystavěna dřevěná kaplička, do níž byl přenesen obraz Bohorodičky, doposud zavěšený na stromě.

Roku 1819 tam byla vybudována okrouhlá zděná kaple, později byla rozšířena. V letech 2010 - 2011 byla celá kaplička opravena, včetně venkovních opěrných zdí a voda ze studánky byla vyvedena ven do přírodního pítka.

Z cesty z Čáslavi do Říma po stopách tajemné nemoci 'Syndromu K'.
Z Čáslavi do Říma se vydal po stopách tajemné nemoci 'Syndromu K'

V kapli je umístěn vzácný obraz Panny Marie Pomocné, který tam byl přenesen ze zrušené Jezuitské koleje v Kutné Hoře. U můstku mezi kaplí a areálem bývalé lázeňské budovy je kamenná kašna.

Až se pokocháte kouzlem tohoto úžasného místa, můžete se osvěžit v sousední lázeňské budově, v které je dnes restaurace. A udělat si procházku do nedalekého zámku v Roztěži s barokní kaplí. A také si užít krásu přírody, umocněné divokostí nedaleké přehrady Vrchlice.

V kostele sv. Jakuba Staršího v Jakubu.
Románská perla v Jakubu se otevře turistům za měsíc. Kostel má i novou expozici