Od rána se konal také celodenní seminář s názvem „Učitelé a jejich podíl na kulturním životě regionu“, což byla další akce čáslavského muzea k výročí čáslavského rodáka, patriota, archeologa, numizmatika, pedagoga a muzeologa Klimenta Čermáka. Bylo předneseno devět příspěvků, včetně příspěvku Karla Sklenáře.
Odpolední přednášku doktora Sklenáře uvedla jednatelka „Včely Čáslavské“, doktorka Drahomíra Nováková slovy: „Vítám pana doktora Sklenáře a vážím si toho, že si připravil dvě různé přednášky o Klimentu Čermákovi, které přednáší v jednom dni.“
A proč měla přednáška název „Neuveřejněná zpráva Klimenta Čermáka?“ Na to Karel Sklenář odpověděl: „V roce 2015 byla nalezena Čermákova zpráva o vykopávkách na čáslavském Hrádku z roku 1886. A také mapy tohoto území. Na jedné z cenných map je zakreslena poprvé v české archeologii stratigrafie, tedy průřez geologickými vrstvami. Na další je nakreslena dokonce dosud neobjevená chodba.“ A právě Čermákovu výzkumu Hrádku byla věnovaná přednáška, včetně promítnutí nalezené zprávy a vzácných map. „Je vidět, že i u takto staré historie lze udělat nové objevy,“ uzavřel přednášku doktor Sklenář.
Karel Sklenář je významný badatel v oboru archeologie. Popularizoval ji v mnoha publikacích, vydal řadu odborných studií i populárně vědeckých knížek. Vystudoval archeologii na Filosofické fakultě University Karlovy v Praze, pracoval jako ředitel Historického muzea.
Přednáška byla poutavá, ukázala čáslavský Hrádek z jiného pohledu, který vychází z nově objevených materiálů. Však také posluchači odměnili doktora Sklenáře potleskem.
Vladimír Havlíček