Verdikt však v pátek v Kutné Hoře nezazněl. Právní zástupce ministerstva spravedlnosti totiž namítl, že ze zákona musí žalující nejdříve podat stížnost u kompetentních úřadů. A soudní řízení bylo na základě této informace odročeno na neurčito.

Stát prý postupuje příliš laxně

Katalogové společnosti podle vyjádření několika dotčených firem obelhávají zákazníky příslibem bezplatného umístění v mezinárodní internetové firemní databázi. Že služba stojí pouze o dvacet tisíc korun navíc, se důvěřivý zákazník dozví až s platební urgencí.

A katalogové firmy se nebojí o své zisky ani vést soudní spory. Česká republika si totiž neví s podobným typem klamavých internetových obchodů příliš rady.

Peppett: Soudy mě připravily o obchody

Společnosti Brastan zaslala údajně klamavou nabídku katalogová firma Intercable Verlag a jednatel firmy Robert Peppett ji ke své nynější lítosti podepsal. Obratem mu přišel účet na 690 euro za umístění v katalogu firem na jeden rok. Tuto kalkulaci však prý první smlouva neobsahovala. „Je to velmi závažný trik, kterým nachytali tisíce lidí v celé Evropě,“ uvedl advokát Peppetta Jaroslav Čapek, známý především jako právní zástupce Františka Oldřicha Kinského v jeho sporech s Českou republikou.

Příliš platné nebylo Robertu Peppettovi nakonec ani písemné zrušení objednávky. Švýcarská firma Intercable Verlag na něj podala žalobu k soudu, která byla ke značnému překvapení žalované strany úspěšná. Okresní soud v Ústí nad Orlicí uložil Robertu Peppettovi dlužnou částku uhradit. Rozhodnutí potvrdil také Krajský soud v Hradci Králové.

Firma Brastan se však nyní rozhodla postup soudů napadnout. Podle jejího názoru došlo při rozhodování výše zmíněných soudů k závažným úředním pochybením. Soudy například špatně aplikovaly švýcarské právo, nebo neprovedly dostatečnou kontrolu pravosti smluvních ujednání.

Důsledky byly pro firmu Roberta Peppetta dalekosáhlé. „Byla poškozena dobrá pověst firmy. Zhroutila se díky tomu plánovaná spolupráce s britskými firmami. Pro firmu to byla obchodní katastrofa,“ přečetl text zdůvodnění obžaloby kutnohorský samosoudce Milan Závurka.

Oběti jsou také na Kutnohorsku

Firma Brastan ale nebyla zdaleka jediná, která se domnívá, že byla firmou Intercable Verlag podvedena. Údajných obětí jsou v celé České republice tisíce a stovky již podaly trestní oznámení na neznámého pachatele. Na seznamech figurují také firmy a organizace na Kutnohorsku.

Potvrdit se tuto informaci podařilo například v Českém muzeu stříbra či Technických službách Kutná Hora. „Jak nám doporučil právník, tak jsme odpověděli, že smlouvu považujeme za podvodnou a vypovídáme ji, což platí i podle švýcarského práva,“ poznamenala Světlana Hrabánková, ředitelka Českého muzea stříbra v Kutné Hoře.

Subjektů z Kutnohorska je však v databázi katalogových firem mnohem více a podle vyjádření lidí, kteří se touto problematikou zabývají, je jenom otázkou času, kdy se dostanou do podobných problémů nebo se připojí ke stovkám dalších a podají trestní oznámení. Přehlédnout číslici na smlouvě, či si nepořídit kopii podepisované smlouvy je totiž velmi snadné a též velmi časté.