A nejen samotnou kauzu. Podle všeho si s některými fakty pohrála rovněž reportáž televize Nova, odvysílaná ve středu 12. listopadu v pořadu Na vlastní oči.

Na začátku celého příběhu stojí čtyři roky starý záměr ministerstva školství vybudovat ve Středočeském kraji diagnostický ústav pro dívky. Hledáním vhodného pozemku byl pověřen ředitel podobného výchovného zařízení v Kutné Hoře Jiří Albrecht. V tu chvíli ideální stavební parcelu mu nakonec nabídl Petr Platonov, jednatel a společník v realitní agentuře Kutnohorská realitní kancelář.

Jednalo se o více než hektarový lán pole na severním okraji Miskovic. A ten ministerstvo nakonec také koupilo. Přičemž velmi nestandardní dvaatřicetiprocentní odměna z více než tří milionů korun za zprostředkování prodeje putovala právě na účet Petra Platonova. Vše by ukazovalo na spekulativní prodej. Pozemek by ale měl být jednoznačně nadhodnocený. Problém však tkví hlavně v možnosti na dané parcele ústav vůbec stavět.
Ke každému územnímu plánu totiž existují ještě takzvané závazné regulativy využití území. A Miskovice je mají zcela nepochopitelně hned ve dvou různých verzích, přičemž jedna z nich je chybná. A právě podle té se řídilo rozhodování ministerských úředníků, úředníků na stavebním úřadě i zastupitelů Miskovic.

Podle této verze totiž školské zařízení na daném místě jednoznačně stavět lze. Jak je to možné? Jednoduše. Kdosi, ať už záměrně či nikoliv, přemístil listy v nestránkovaném dokumentu.

Chybného řazení stránek si po jistou dobu nikdo nevšímal. „Na to, že je to špatně se přišlo až při zhotovování kopie na odboru regionálního rozvoje městského úřadu. Do té doby jsme všechno brali, jako že je to v pořádku,“ vrátil se k celé události bývalý starosta Miskovic Josef Dytrych.

Ministerstvo: list územního plánu vyměnilo zastupitelstvo

Ministerstvo bylo v tu chvíli, alespoň podle tvrzení Kateřiny Böhmové z odboru vnějších vztahů, přesvědčeno o tom, že k celému obchodu došlo podle pravidel. „Podklady ke koupi pozemku i z hlediska další výstavby byly příznivé, o nemožnosti výstavby v té době nelze hovořit. K tomu došlo až změnou zastupitelstva, které je proti výstavbě. Asi vyměnilo list územního plánu a svolalo referendum,“ obvinila Böhmová zastupitelstvo Miskovic.
Současný starosta Antonín Štefl však podle svých slov na chybu v dokumentu přišel sám. „Začal jsem se poté zajímat, jak si mohli dovolit něco takového realizovat, když to v územním plánu výslovně není uvedeno,“ dodal Štefl.

Při letmém pohledu do dokumentu totiž skutečně mohou být, byť jinak nenavazující údaje snadno zaměněny. Celá kauza nakonec vypadá jako dokonalý šlendrián nebo chytře vymyšlený a složitě realizovaný podvod, jak obejít územní plán obce.

Cena parcely se výrazně neliší

Před samotným uzavřením smlouvy o koupi ocenil parcelu pro zadavatele a ředitele výchovného ústavu Jiřího Albrechta kutnohorský odhadce Luboš Bočák, a to na více než tři a půl milionu korun, tedy na sumu blížící se třem stům korun za metr čtvereční.

Inkriminovaná televizní reportáž ocenění napadla s odkazem na možné propojení Luboše Bočáka s Petrem Platonovem. Bočák totiž podle výpisu z obchodního rejstříku do roku 2003 figuroval v Platonově realitní agentuře jako jednatel a cenu prý výrazně nadhodnotil.

Způsob, jakým se tento fakt snažila redaktorka televizního pořadu dokázat, zůstává přinejmenším sporný. Opírala se totiž o odhad realitního makléře Pavla Maliny, který však podle svých slov redaktorce odpovídal pouze na dotaz kolik stojí metr čtvereční orné půdy. V žádném případě tedy nehodnotil daný pozemek. „Cenu totiž dále mění zanesení pozemku v územním plánu obce a ta se s ohledem na poptávku a další faktory může změnit i více než desetinásobně,“ upřesnil Pavel Malina.

Odhadce Bočák se proti zveřejněným informacím televize Nova brání. „Stanovoval jsem obvyklou cenu, nikdo po mě nechtěl, abych stanovoval kupní cenu. Držel jsem se toho, co stojí v územním plánu a zákonech,“ řekl Luboš Bočák a jakýkoliv podvodný úmysl jednoznačně odmítl. A porovnáním dané ceny s jinými nabídkami podobných parcel v regionu se skutečně nejedná o rozdíl řádů.

Kauzu – nekauzu zatím uzavírá jedno paradoxní vyjádření kutnohorského stavebního úřadu. Ten nakonec hodlá vzít v potaz obě verze územního plánu a povolí výstavbu výchovného ústavu, ale bez školy. V Miskovicích tak možná ústav stát nakonec bude, všem kauzám a referendům navzdory.