V současné době v kutnohorském okrese probíhají práce na rozšíření osvětlení do dalších městských částí. Ve Zruči nad Sázavou tak například nová svítidla ozáří prostor kolem zámeckého dvora.

„Obnovy a rozšíření veřejného osvětlení probíhají v jednotlivých etapách každý rok. Nyní jsme právě otevírali obálky kvůli výběrovému řízení týkající se instalace osvětlení do oblasti zámeckého dvora. Prozatím máme dvě varianty – buď necháme instalovat osvětlení s historickými sloupky, nebo budou světla umístěna přímo na zeď," informoval o aktuální situaci tajemník zručského městského úřadu Josef Novák.

V Uhlířských Janovicích se aktuálně pracuje na rozšíření veřejného osvětlení v jednotlivých městských částech.

„Nyní jsou instalovány nové lampy v části Silvánka a také v Nerudově ulici," řekl starosta Uhlířských Janovic Jiří Buchta. K renovaci osvětlení podle jeho slov dochází pokaždé, když je rekonstruována pozemní komunikace. Posledních nových lamp se v Uhlířských Janovicích dočkali v roce 2012 obyvatelé ulice Tylova.

O rozšíření veřejného osvětlení v oblasti chodníků a pozemních komunikací se starají podle slov starosty Jaromíra Strnada také v Čáslavi. „Dále každoročně investujeme také do renovací svítidel, kdy necháváme vyměnit třeba staré sloupy nebo se pokládá nové vedení," dodal dále Strnad.

Úsporná opatření? Někde již léta

Náklady na osvětlení se snaží města snižovat nákupem úspornějších a efektivnějších svítidel. V Uhlířských Janovicích používají podle slov starosty Jiřího Buchty úsporná svítidla již několik let.

„V současné době se nám je ještě nevyplatí měnit třeba za LED svítidla. Přece jen ještě mají tato naše několik let životnost. I když v budoucnosti v horizontu asi patnácti až dvaceti let se této výměně stejně nevyhneme," popsal situaci starosta Uhlířských Janovic.

Úsporné opatření zavedli již u devadesáti procent veřejného osvětlení také v Čáslavi.

Letité lampy

Výměna nebo oprava svítidel je mnohdy více než potřebná. V Čáslavi jsou některé lampy staré již desítky let!

„Určitě nebudu přehánět, když řeknu, že některé z nich jsou staré třicet až čtyřicet let," odhalil stáří osvětlení starosta Jaromír Strnad.

Čáslavská radnice sleduje volby.

Špatný stav svítidel potvrdili také v Kutné Hoře, kde jich je mnoho zastaralých a náročných na provoz. Na opravu veřejného osvětlení by tam potřebovali kolem 70 milionů korun.

Podle místostarosty Jiřího France je problém, že na opravy veřejného osvětlení nejdou získat dotace. Podle něj se radnici hlásí plno firem, které osvětlení vyměňují a slibují, že investice se zaplatí z úspor, město se ale rozhodlo vyčkávat.

„Z důvodů ryze technických čekáme na rok 2015, kdy mají na trh přijít nová, kvalitativně vyšší LED svítidla, která budou daleko úspornější a budou mít daleko vyšší parametry svítivosti než ta, která jsou na trhu nyní," uvedl Franc.

Jak se šetří v kraji?

Největší krajské město Kladno má letos na veřejné osvětlení v rozpočtu vyčleněno téměř 22 milionů korun. Podle mluvčího radnice Viléma Frčka má zpracovaný audit, jehož cílem bylo snížení energetické spotřeby veřejného osvětlení. Město podle auditu například vyměnilo žárovky v 70 procentech lamp.
„V centru města jsou také instalovány úsporná LED svítidla," uvedl Frček.

V Mělníku náklady za veřejné osvětlení rok od roku stoupají. Nechali si vypracovat audit jako v Kladně. Podle mluvčí radnice Heleny Vavřinové se nyní vyhodnocují nabídky na instalaci regulátorů napětí pro jednotlivé spínací okruhy a další drobná úsporná opatření. Vloni zaplatili za osvětlení a údržbu téměř osm milionů korun.

držba a provoz veřejného osvětlení vyjde každoročně v Nymburku nebo Poděbradech na pět milionů, v Berouně to je téměř osm milionů a v Kolíně 12 milionů korun.

V Poděbradech mají asi padesát typů svítidel. „Z celkového množství 2500 svítidel je již 500 kusů vyměněno za nová," řekl místostarosta Ivan Uhlíř. Nyní jednají o dalších úsporách a mají připravenu projektovou dokumentaci na rekonstrukci osmi ulic ve městě, kde je veřejné osvětlení v havarijním stavu.
Nymburk má plně automatizovaný systém veřejného osvětlení. „Část je řízena fotobuňkou, která reaguje na intenzitu světla. Část je řízena modernějšími astronomickými hodinami," popsala mluvčí radnice Markéta Tomčíková.