I letos jich kutnohorské plakátovací plochy unesly mnoho. Déšť vítr a čas si teď začínají na tvorbě reklamních agentur vybírat svou daň. A občané si celkem pochopitelně říkají, že šlo opět pouze o plýtvání penězi.

Předvolební kampaň ovšem může paradoxně přinášet také trvalejší užitek. Do centra pozornosti stranických propagátorů se dostávají hendikepované děti, psí útulky nebo nemocnice. Charitativní akcí se v kampani nic nezkazí.

Místo billboardů vyrostlo hřiště

Letos nepřišla zkrátka ani široká veřejnost. Nehovoříme přitom o klobásách nebo laciném tričku. Věci veřejné postavily za prostředky na kampaň hned nové dětské hřiště.

„Dostali jsme k dispozici sto tisíc a sedmdesát pět tisíc korun padlo na dětské hřiště Na Náměti. Za dvacet pět jsme udělali reklamu,“ upřesnil předseda kutnohorského klubu Věcí veřejných Tomáš Gryč. „Říkali jsme si, že když to ve volbách špatně dopadne, tak po nás aspoň něco zůstane,“ dodal Gryč a výsledek voleb dal jeho slovům za pravdu. Věci veřejné zcela propadly, ale děti si mají kde hrát.

Na předvolební dobročinnost nedá dopustit ani kutnohorská Občanská demokratická strana. „Před každými volbami, ať jsou krajské, parlamentní nebo komunální, místní ODS přispívá finančně na různé sporty nebo neziskové činnosti,“ uvedl lídr kutnohorské kandidátky Ivo Šalátek.

„Letos jsme podpořili částkou deset tisíc korun mládežnické hokejové oddíly, pěti tisíci korunami klub Deportivo a čtyřmi tisíci Nadaci dítě
a kůň,“ upřesnil Šalátek.

Oceněna byla jistě také kampaň Kutnohorských patriotů. Kandidáti za vlastní finanční prostředky nakoupili dva vozíky pro imobilní pacienty kutnohorské nemocnice.

Šance pro Kutnou Horu přišla s originálním kulturně charitativním příspěvkem. „My jsme v rámci kampaně uspořádali dobročinný koncert na podporu psího útulku. Tam jsme přispěli částkou asi osm tisíc korun,“ řekl za vítěze voleb jednička na kandidátce Ivo Šanc.

Sociální demokraté letos charitou své předvolební snažení nepodtrhli. Podle Zuzany Moravčíkové musela strana výrazně šetřit.

A jak snažení hnutí a stran glosují občané? Děti byly z hřiště Na Náměti jednoduše nadšené. To je bez debat. Dospělí zůstávají skeptičtí. „Jo, to je samozřejmě správné. Ale co znamená jedno hřiště, proti všem těm vyházeným milionům u cest za cedule a plakáty,“ poznamenal rozhořčeně Hynek Václavík z Čáslavi.