Za určitých okolností se záležitost může pěkně protáhnout a nového zastupitelstva se obyvatelé Kutné Hory nemusí dočkat ani do konce roku.

Pokud soud vynese rozsudek, v němž rozhodne o neplatnosti voleb, nové volby se uskuteční do 30 dnů od nabytí právní moci rozsudek. V této lhůtě musí termín voleb vyhlásit ministerstvo vnitra. Volby se pak konají v jeden den od 7 do 22 hodin. Jenže ačkoliv se proti rozsudku krajského soudu nelze odvolat, lze podat ještě k Nejvyššímu správnímu soudu takzvanou kasační stížnost.

Mluvčí Krajského soudu v Praze ale zdůraznila, že tento opravný prostředek lze využít jen v mimořádném případě. „Tím může být například porušení pravidel financování předvolební kampaně. V ostatních případech kasační stížnost přípustná není,“ řekla Jitka Kubešová.

Komplikovaná situace nastala při uplynulých komunálních volbách v roce 2014 v Brně. Krajský soud tehdy rozhodl o neplatnosti voleb kvůli údajné korupci a nátlaku na voliče. Jenže městská rada podala ústavní stížnost k Ústavnímu soudu, který ve věci rozhodl až v únoru 2015. Stížnosti rady vyhověl a věc vrátil k projednávání ke Krajskému soudu v Brně. Nejenže se tehdy nekonaly nové volby, ale ustavující zastupitelstvo se sešlo až v březnu 2015, tedy půl roku po konání voleb.

Pokud by taková situace nastala i v Kutné Hoře, kdo by v té době řídil město? "Dosavadní starosta, místostarosta a rada dál pokračují ve výkonu svých pravomocí, které jsou v případě dosavadní rady obce posíleny o pravomoc přijímat rozpočtová opatření a o pravomoc stanovit pravidla rozpočtového provizoria," uvedla Hana Malá z ministerstva vnitra. Zastupitelům mandát zanikl prvním dnem konání voleb.

Scénář číslo dvě

Scénář číslo dvě je poněkud příznivější, i když možná ne tak docela. V případě, že soud podnět na neplatnost voleb, které podalo Město pro lidi, zamítne, bude se do 15 dnů od nabytí právní moci rozsudku konat ustavující zastupitelstvo. Na něm by mělo být zvoleno nové vedení města, které se začalo rýsovat v uplynulém týdnu.

Jenže avizovaná koalice ANO 2011, STAN, Kutnohorské změny takzvaného Trojlístku (Alternativa, KDU-ČSL a Piráti) ale není tak pevná, jak se zdá. Dohromady by tato koalice měla šestnáct hlasů v sedmadvaceti členném zastupitelstvu, tedy pohodlnou nadpoloviční většinu. Kutnohorská změna se vstupem do koalice ale stále váhá. „Stále jsme ve vyjednávání, rozhodnuto není vůbec nic,“ uvedl lídr uskupení Tomáš Pilc.

V případě, že by Kutnohorská změna z koalice nakonec vycouvala, znamenalo by to pro koalici mínus dva mandáty. Ani tak byl ale vznikající koalice neměla jasnou většinu. Zvolený zastupitel za Alternativu pro Vás Martin Hlavatý totiž uvedl, že koalici svým hlasem nepodpoří.

„Vznikající koalici vnímám jako slabou. Stačí, aby jeden člověk změnil názor a vše se sesype jako domeček karet. To už jsme tady zažili uplynulé volební období, stejně jako obcházení vítěze. Nevyplatilo se to,“ uvedl Martin Hlavatý s tím, že ale nemá v plánu koalici házet klacky pod nohy. Bez jeho hlasu a dvou mandátů Kutnohorské změny by ale koalice měla jen třináct hlasů.

Hlavatý zároveň dodal, že podání podnětu na projednání neplatnosti voleb nevnímá jako šťastné. „Nemyslím si, že je to dobře, vítěz by to dělat neměl. Činnost na městě bude zbytečně stát,“ dodal Hlavatý.