Seznamy kroužků se rozšiřují o stále nové body a jejich rozmanitost je rok od roku větší. Doby, kdy mezi nimi vévodily obecně nazývané míčové hry, hra na kytaru a výtvarná výchova, již dávno minuly. V nabídkách mohou rodiče a děti narazit i na počítačové kurzy, jógu, přírodovědné zaměření či keramiku.

Keramika vede, šachy propadají
Právě keramika je spolu s tanečními kroužky nejpopulárnější v Domu dětí a mládeže (DDM) Čáslav. Svědčí o tom i jejich návštěvnost. „Několik volných míst na kroužcích ještě máme. Ale v třeba právě případě keramiky nebo tance je to již jen sporadické," informovala Iva Hýblová, ředitelka DDM Čáslav.
Velký zájem o keramiku je v kutnohorském Domu dětí a mládeže Dominik. „Keramika je opravdu to nejvyhledávanější v našem programu. To je již tradice," uvedla ředitelka Jana Krištofová. Podle jejích slov jsou na kutnohorských kroužcích stále místa. „Provoz některých začal už minulý týden. Někde ale máme tak málo dětí, že se s provozem čeká, až přibudou další," řekla ředitelka. Ta rovněž dodala, že se každý zájemce může přijít na kroužek nezávazně podívat a v případě spokojenosti se přihlásit až posléze.

Zatímco keramika je stálicí, bez které by se Dominik neobešel, některé jeho kroužky naopak dostávají pověstného Černého Petra. „Loni jsme třeba neotevřeli šachový kroužek, který zde zpětně fungoval celých třicet let. V naší nabídce ale stále je, tak uvidíme, jestli to byl jen výpadek, nebo předzvěst jeho zániku," dodala Jana Krištofová.

O střelbu mají zájem i dívky
Zájem o kroužky přetrvává i na základních školách, kde jsou oblíbené zejména týmové hry, jako je florbal nebo basketbal. Drží se i výtvarné a dramatické zaměření, nebo i přírodovědné či vlastivědné kroužky.

Mezi klasickými nabídkami se samozřejmě někdy objeví i rarita. Tu lze najít na Základní škole v Chotusicích, jež se ve své nabídce pyšní celkem pěti naplněnými kroužky. Kromě tradičního sportovního či jazykového navštěvují místní žáci i kroužek střelecký. Děti v rámci něj střílí v tělocvičně na terč. Vše se děje pod dohledem zkušeného trenéra, který má pro tento účel složené speciální zkoušky.

Střelecký kroužek je v nabídce chotusické školy úspěšně již několik let a složení jeho účastníků není tak jednoznačné, jak by se zdálo. „Nabízí se, že by se mohlo náplní jednat o ryze chlapeckou záležitost, ale to je omyl. Do střeleckého kroužku chodí i dívky a nejedná se o žádné výjimky," podotkla ředitelka školy Marta Radlová.

Nabídka kroužků je tematicky obrovská. Jak si v ní tedy vybrat? Lenka Zimová z Čáslavi vybírá pro svého osmiletého syna hned několik kroužků. „Syn mi řekne, co by chtěl dělat. Většinou vyjmenuje úplně všechno. Tak to zredukuji na tři kroužky, hlavně z oboru sportu. Ten ho baví hodně," vysvětlila.
Dvanáctiletý Petr z Kutné Hory si už naopak vybírá volnočasové aktivity sám. „Dlouho jsem chodil na výtvarný kroužek. S tím už jsem ale skončil. Teď docházím na sportovní hry a také hraji fotbal. Soukromě se zajímám i o techniku. O ní tu ale kroužek není. Nebo o něm nevím. Stejně už mi na nic nezbývá čas, protože mám hodně učení," zmínila.