Třífázové tréninky, průpravná pohybová cvičení, kondiční běh, strečink, judomasáže, to vše svěřenci zvládali ve vysokém tempu pod vedením profesionálních trenérů. Pro děti bylo i velkým zážitkem přespávání na tatami (žíněnce) a nezapomenutelná ranní spacáková bitva. Výborné stravování zajistila kuchyň Střední zemědělské školy a domácí oddíl Juda Základní školy Sadová Čáslav.

Děti se jely na závod hlavně otrkat

Tento Judocamp měl za úkol nejen motivovat děti a navázat nové kamarádství, ale také připravit závodníky na další mezinárodní závody v Jihlavě po úspěšné nominaci na Brno Cupu. „Věděl jsem, že po roce trénování nejedeme pro medaile, naše děti bojovaly proti dětem, které judo dělají třeba už sedm let, ale sbírat zkušenosti a naučit se psychicky zvládat tlak velkých závodů. A přesto mě někteří pozitivně překvapili,“ komentoval trenér Martin Horský.

Ve starších žácích nejvíc překvapil Ondra Dymák, který vyhrál dva zápasy s technicky vyspělejšími závodníky. „Dneska už vím, že za rok si s Ondrou pojedeme pro medaili. Chybělo málo a Ondra se pral o třetí místo, i tak se umístil v přeplněné váhové kategorii na bodovaném sedmém místě v ranking listu Českého svazu juda,“ podotkl trenér.

Maxim Hamral v jednom zápase dokázal vyhrát hezkou technikou v postoji, kdy nastoupil do Tai a rukama dokončil rotaci soupeře, následně hned šel do kesa gatame a držel a držel a držel, i když už dávno rozhodčí hlásila ippon sore made (výhra, ukončete boj). „Pak bohužel v dalších zápasech vyhrál strach začátečníka a Maxim se už jen bránil a obával se udělat jakoukoliv techniku. Právě pro tento moment jsme tam jeli, ostřílet se a přestat se zas o kousek bát,“ zdůraznil Martin Horský.

U mladších žáků potvrdili svoje kvality Petr Malý a Radek Bydžovský, oba vyhráli jeden zápas a oba dokázali prosadit svoji techniku a krásně hodit soupeře. Oba získali body do ranking listu a Radek Bydžovský body za sedmé místo.

„Když to shrnu vyhráli jsme pět zápasů, obsadili dvě sedmá místa a jedno páté. Čtyři naši svěřenci získali první body do ranking listu Českého svazu juda a pokud nějaké přidají v Jihlavě můžeme pro mě neplánovaně a překvapivě jet na Mistrovství České republiky,“ poznamenal Martin Horský.

S technikami juda nemají děti problém

Ověřil si, že techniky, pokud potlačí strach, umějí a jen zkušenostmi a časem je dokáží v zápasech prosadit.

„Pro naše děti je obrovskou výhodou, že už znají tlak velkých závodů a když přijedou na malé závody, budou si připadat jak mistři světa a strach bude na ústupu. Nebudou vykulení z prostředí velkého juda a teprve teď se z nich pomalu stávají ostřílení závodníci,“ konstatoval trenér.

V každém případě si podle něho začali uvědomovat, že judo je opravdu dlouhá celoživotní cesta a pro úspěch musí vynaložit velké potřebné úsilí. Nic není zadarmo a vše si musí zasloužit svou osobní pílí. Neschovají se za rodiče ani kolektiv, trenér je oporou, ale na tatami je každý sám za sebe a to je ten nejdůležitější výchovný prvek do života.

„Takže trénink, píle, sveřepost oddílům. Děkuji všem zúčastněným na našem prvním Judocampu v Čáslavi a také za úžasnou spolupráci Základní škola Sadová Čáslav, městu Čáslav a našim sponzorům,“ zakončil.