Ten organizuje Holocaust Education Trust Ireland ve spolupráci se vzdělávacím a kulturním centrem Židovského muzea v Praze. Jeho cílem je zachování památky jednoho a půl milionu dětských židovských obětí německé nacistické ideologie.
Školáci tedy již podruhé na podzim zasadili cibulky žlutých krokusů. Barva květů symbolizuje Davidovu hvězdu, označení Židů v době nacistické vlády. „První rostlinky by se měly objevit na konci ledna nebo na počátku února,“ podotkla Petra Samková z této školy. Ideálním případě by měly vykvést 27. ledna, kdy si celý svět připomíná Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti. Ovšem se tomu nestalo a krokusy své jasně žluté květy zatím skrývají.
Ve škole převzali terezínskou štafetu
„Děti se touto formou více dozvědí o problematice šoa, samy se aktivně zapojí a vyhledávají si mnoho dalších informací,“ vysvětlila Samková. Přestože je období systematického vyvražďování židovského obyvatelstva smutnou kapitolou lidských dějin, je potřeba nepřestávat o tomto tématu mluvit. Stále je nutné ukazovat na nebezpečí rasové diskriminace, předsudků a fanatismu.
O tom, že téma holocaustu je stále aktuální, vypovídá i zájem dětí a jejich snaha dozvědět se o něm více informací. Žáci devátých ročníků se zapojili i do celorepublikového projektu Převezměte Terezínskou štafetu, který organizuje Gymnázium Přírodní škola v Praze. „Po vynikajícím úspěchu v prvním kole, kde se naše studentky Simona Klofáčová a Tereza Kuželová probojovaly mezi dvacet nejlepších a zúčastnily se slavnostního předávaní cen v Židovském muzeu, nyní bojují ve druhém kole,“ přiblížila Samková. Jejich úkolem bylo vytvořit časopis podobný tomu, který v Terezíně vydával Petr Ginz pod názvem Vedem. „Doufáme, že ty, které naši žáci vytvořili, zaujmou odbornou porotu složenou z pamětníků, kteří prošli Terezínem,“ dodala Samková.
Rádi by těmito akcemi, které se na škole konají, probudili v dětech touhu poznávat dějiny bez příkras a brát si z české minulosti ponaučení do života.