Služba funguje tak, že řidič odesláním SMS na stanovené číslo zaplatí stání na zvolenou dobu. Může ho pak také podle potřeby prodlužovat, aniž se musí vracet k autu.

Účet dostane řidič za volání i parkovné

V praxi to znamená, že řidič odešle na dané číslo SMS s názvem města, parkovací zóny a SPZkou vozidla. Maximálně do dvaceti vteřin by měl obdržet potvrzení na svůj mobil. Částku za parkování pocítí na svém pravidelném výpisu od mobilního operátora.

Do systému budou mít přístup strážníci, kteří budou zaparkovaná auta prověřovat podle registrační značky. Zjistí tak, zda řidič příslušného vozu za parkování zaplatil či nikoliv. Nadále bude možné hradit parkovné prostřednictvím parkomatů. V Kutné Hoře se u nich nyní platí deset korun na hodinu. „Parkovné pomocí SMS zpráv by mělo být o pět korun dražší,“ dodal starosta.

Nový systém zavede soukromá firma, která radnici tuto službu nabídla. Město to podle Šance nebude nic stát.

Městská police v Kutné Hoře se na zavedení možnosti platit parkovné pomocí SMS zatím připravuje. Jejich zkušenosti s placením parkovného na automatech jsou dnes poměrně příznivé. „Hříšníci sice občas jsou, ale protože se kontrole parkovišť věnujeme soustavně, tak jich není nijak mnoho. Lidé si na systém zvykli, nakonec, funguje ve všech městech a řidiči to berou jako fakt, který respektují,” řekl zástupce ředitele Václav Mareček.

Systém SMS parkovného se zavedl nebo zavádí také v jiných českých městech.

SMSky řidiči zatím příliš nevyužívají

Rok a půl již funguje systém placení parkovného SMS zprávou v Jaroměři, avšak podle velitele městské policie Ondřeje Mundla je využíván řidiči ojediněle, a sám ho vnímá spíše negativně. „Co se týká kontroly, tak nám způsobuje spíše problémy,“ předeslal. Každé auto, které nemá umístěný lístek, se totiž musí kontrolovat přes systém, jestli nemá zaplaceno prostřednictvím SMSky. „Je to složité a co se týká využívání, tak jde o mizivé procento,“ dodal Ondřej Mundl. Dá se to kontrolovat přes internet, ale i přes aplikaci i v mobilním telefonu, který má u sebe hlídka.

Řidiči možná tento systém nevyužívají i z toho důvodu, že sice papírový i smskový parkovací lístek stojí stejně, avšak půlhodinové parkování za pět korun nejde zaplatit prostřednictvím SMS. Každého logicky napadnou hned cesty, jak se případné pokutě vyhnout. Ovšem platba jde snadno dohledat. „Jdou dokonce zablokovat SPZky, když zjistíme, že nemá zaplaceno, aby se nedokázal následně vyvléci,“ přiblížil Mundl.

Svoji fintu si šoféři jistě vymyslí

Doslova na spadnutí je tento systém poplatků za parkování v Žatci, kde startují SMS parkovné od pondělí. „Zda se to ujme, to uvidíme,“ naznačil ředitel žateckých strážníků Jiří Štorek. Terminál bude u nich obsluhovat člověk na služebně a strážníci v terénu mu budou hlásit poznávací značky aut, které fyzicky parkovací lístek nemají.

Očekává spíše pozitivní účinek, avšak obává se možné časové kolize při této formě placení. Ze zkušeností totiž ví, že řada řidičů si lístek nekoupí a pak ostražitě hlídá okolí, zda se neobjeví strážníci, aby si lístek koupili na poslední chvíli. „Pro řidiče to bude určitě ulehčení,“ zdůraznil. Ovšem kontrola se tím ztíží. Mají na starosti tři parkoviště s kapacitou do padesáti vozů, kde zhruba tak osm až deset hříšníků za dopoledne „načapou“. Nyní je tedy čeká kontrola nejen lístků za čelním sklem aut, ale navíc i sms parkovného.

SMS jízdné v Kutné Hoře ještě nechystají

SMS placení není ovšem žádnou novinkou. V řadě míst se již zavedlo například při nákupu jízdenky v autobusu. „Tato technologie k dispozici je a snažíme se ji připravit, ale zavedení každého systému něco stojí. Otázka tedy je, kdy se peníze najdou,“ konstatoval ředitel společnosti Veolia Střední Čechy Jindřich Poláček. V budoucnu s touto možností ovšem počítají.

Počítačové technologie však už do oblasti jízdného v autobusech vstoupily. „Není to sice placení přes SMS, ale je to elektronická jízdenka v dálkových spojích,“ připomněl Poláček. V rámci Automatizovaného místenkového systému (AMSBUS) si mohou lidé koupit přes internet jízdenku i místenku. Sice nejsou cenově zvýhodněné. „Je to spíše o komfortu, ale pokud si cestu rozmyslí, tak může jízdenku stornovat,” doplnil Poláček.

E-jízdenku si cestující koupí jen ve spojích, kde je vyznačeno „místenkování“. Jízdenku si tak mohou koupit cestující na dálkový spoj z Prahy do Kutné Hory, avšak v opačném směru ne.

Co všechno si lze koupit přes SMS
Premium SMS (zkráceně PR SMS nebo Premium Rate SMS) jsou SMS zprávy, u kterých se cena liší od běžné ceny účtované zákazníkovi mobilním operátorem. Jsou účtované tzv. prémiovou cenou, která se v Česku pohybuje v rozmezí od 2 do 99 Kč.
-jízdenka na MHD v některých městech
- parkovací lístek
-regulační poplatek
- přístup na internet
- příspěvek na dobročinné účely
- hlasovat v různých soutěžích, atd.