Koncem července v roce 2001 pobývala paní Jana na chalupě u Čáslavi, když se její očekávané dítě rozhodlo přijít na svět.

Porodní drama

Volba byla tedy jasná, čáslavská porodnice. Toto rozhodnutí se nakonec ukázalo jako smolné.

Komplikace při porodu vedly lékaře k tomu, aby zvolil metodu, která je v odborných kruzích kontroverzní, tzv. Kristellerovu expresi. Ta spočívá
v tom, že se rodičkám tlačí na břicho. Její problematičnost však spočívá v možných velmi nebezpečných důsledcích. Může dojít až k tak závažným následkům, jakým je například prasknutí dělohy. A právě to se při porodu Jany Pospíšilové stalo. Změnilo to zásadním způsobem celý její život.

Syn přežil

Po několikadenním umělém spánku se sice maminka probrala a zjistila, že její dítě žije, ale také to, že už nikdy další děti mít nebude. „U paní Pospíšilové šlo o těžké následky na zdraví, o psychickou, fyzickou a v konečném důsledku i finanční újmu,“ řekl advokát Jany Pospíšilové Viktor Pak.
Po porodu musela být navíc paní Jana opakovaně operována.

Pacientka čáslavské nemocnice při porodu přišla o řadu orgánů, o dělohu, vejcovody a vaječníky. Trpěla neprůchodností střev a musela podstoupit další operaci, kdy jí byla odebrána část střev. Prošla septickým šokem, při urgentních resuscitacích, kdy se jí pokoušeli zavést trubičku, která usnadní dýchání, jí byly vylámány zuby.

Odškodné 16 milionů

Rodička za vážné a trvalé poškození zdraví čáslavskou nemocnici zažalovala s požadavkem na náhradu škody v částce 16 milionů korun.
Jednání před soudci už prošla okresními i krajskými instancemi, rozsudky vycházely z odborných posudků. Ty dodnes nemají definitivní stanovisko, jestli je tato porodní metoda s konečnou platností povolena nebo ne.

Případ se vrátil k Okresnímu soudu v letošním roce. „Na základě nových znaleckých posudků jsem z větší části žalobě vyhověl. Následky pro poškozenou jsou trvalé a i když se posudky stoprocentně shodnout nemohou, musel jsem se rozhodnout, uvedl Milan Závůrka, soudce, který případ u kutnohorského soudu řešil. Žalobkyni přiznal polovičku požadované částky jako odškodné.

Čáslavská nemocnice se dlouhý čas nechtěla k případu nijak vyjadřovat až nyní.

Další odvolání

„Je mi vždycky moc líto, když se něco podobného stane. Ale já se k tomu nemohu nijak vyjádřit, vše je v rukou soudů,“ řekl včera Deníku ředitel čáslavské nemocnice Martin Novák.

Okresní soud Kutná Hora v létě rozsudek – příznivý pro žalující stranu – vynesl. Čáslavská nemocnice se však odvolala a nyní případ čeká na projednání u Krajského soudu v Praze.

„Doufáme, že rozsudek okresního soudu krajský soud potvrdí, a že tak učiní ještě v letošním roce. Může ho však také zrušit a vrátit do Kutné Hory k dalšímu projednání nebo zamítnout. Pak budeme uvažovat o dovolání,“ doplnil advokát Viktor Pak.

Čáslavská nemocnice patří městu. Starosta Jaromír Strnad v době, kdy se případ stal však na radnici nebyl. „Stalo se to v době, kdy jsem ještě na úřadu nepracoval, tak se k němu nemohu vyjádřit. Ale případ prostuduji a seznámím se se všemi dostupnými informacemi,“ řekl včera na dotaz Deníku.
Osm milionů korun za trvalé následky, hrůzný zážitek, nemožnost už mít někdy děti. Někdy je osm milionu strašně moc. A někdy strašně málo.