Já i manžel jsme oba klidní lidé. Možná i tak trochu pomalejší. Má se nám narodit miminko. Je pravděpodobné, že bude po nás. Nevím, co to bude, ale jak je to s povahou. Dá se to nějak říci? A je to závislé třeba na tom, zda to bude kluk nebo holčička?

Povaha a chování dítěte závisí na velkém množství faktorů. Struktura osobnosti se vyvíjí na základě vrozených dispozic, avšak významnou roli má také působení sociálního prostředí, ve kterém dítě vyrůstá. Z toho vyplývá, že je možné předpokládat, že dítě bude mít podobné rysy osobnosti jako jeho rodiče a jeho chování bude značně ovlivněno jejich působením.
Průběh vývoje povahy dítěte je podle pohlaví různý, toto však již tolik nesouvisí s povahou a osobnostními charakteristikami dítěte, ať už vrozenými nebo získanými.

Máte problém s vašimi potomky? Nevíte, jak se zachovat? Své dotazy můžete posílat dětské psycholožce Janě Přibylové na: redakce.kutnohorsky@denik.cz nebo do komentáře tohoto článku. Odpověď na jednu z otázek si přečtete vždy v úterním vydání.