Ale to momentálně na Kutnohorsku není, tak se devět tygrů Ivana Ringela musí spokojit s naší zimou nezimou.

Krávy nenajdete

Kdo vjíždí do vrat statku v Habrkovicích, může si zpočátku opravdu myslet, že ve stodolách, chlévech a stájích najde ta normální domácí zvířata. Jenže, chyba lávky. Na místě kraviček se ve výbězích důstojným krokem procházejí sibiřští tygři, stáje koní zabralo několik lvic, jednu z klecí si pro sebe vyčlenil temperamentní gepard a chlívek pro ovce obsadily nově lamy alpaky. Pravda, pár domácích tvorů by se na statku, či jestli chcete, v domácí zoologické zahradě, také našlo. Kozy a slepice dotvářejí dojem vyváženého soužití českých a exotických tvorů a najdete tady i desítky morčat. Jedna skupina žije v sousedství lvů, druhá početná skupinka pak v sousedství pumy Bobeše. A komu by pohled na šelmy či kozy nestačil, pak může navštívit ještě jednoho mazlíčka, třítunového hrošíka Davídka.

Pravý zabiják

„To je ten pravý zabiják Afriky, je to nejnebezpečnější zvíře a ačkoliv to nevypadá, tak je neuvěřitelně rychlý,“ řekl jeho pán, ale zároveň s tvrzením o nebezpečnosti mně ukazuje fotografie, jak se s Davídkem prochází po Václavském náměstí. Nehodlala jsem zjišťovat, jak velkou rychlost Davídek vyvine, či jak se přátelsky chová při přímém kontaktu, a tak když se lehce opřel do hrazení, zmizela jsem rychle za vraty stodoly.

Kde se na normálním vesnickém statku vzala taková vzácnost, jakou sibiřští tygři bezesporu jsou, je asi známo.

O tygry a kočkovité šelmy se zajímám celý život. Pracoval jsem jako chovatel šelem v zoologických zahradách, pracoval jsem v cirkuse jako drezér a v roce 2008 založil s manželkou tuhle malou zoologickou zahradu a věnuji se záchraně dramaticky ohrožených sibiřských tygrů,“ jen tak mimochodem a krátce převyprávěl svůj neuvěřitelný životní příběh Ivan Ringel.
Rukama manželů prošla už padesátka šelem a řadu z nich sami odchovali.

Pokračování článkunajdete v pondělním vydání Kutnohorského Deníku 9. ledna 2012