Na zámku se inspirovali slavnostmi ve Žlebech a chtěly letošní Chotkovské vánoční slavnosti pojmout trochu jinak, než bývaly každým rokem. „Upustili jsme od vánočních trhů, je jich všude plno a také ne všichni dohodnutí trhovci nakonec přijedou, ale spíš jsme se soustředili na dvě části slavností. Výkladovou a praktickou,” řekl ředitel zámku Pavel Novák. V té výkladové se návštěvníci dozvěděli, jak rodina Chotků a šlechta té doby trávila a slavila vánoční čas a jak se třeba měnil postupem času způsob nadělování dárků a kde se vlastně vzal v Čechách stromeček.
Tradice vánočního stromku v Čechách
V Česku nemá vánoční stromek dlouhou tradici. Poprvé jej postavil pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.
Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky z kartonu nebo prkének, ale zájem o ně nebyl. Více se ujaly živé stromečky, smrčky, jedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivem, perníkem a především ovocem, jablky nebo hruškami, mandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.
Vyráběli pracovníci zámku i návštěvníci
Aby hosté jen neposlouchali, nabídli jim organizátoři slavností na Kačině možnost si v praxi vyzkoušet výrobu ozdob z papíru, drátků, hoblin, překližky i zdobení už předem napečených perníčků.
„Pekly jsme perníky z pěti kil mouky, ani nevíme, kolik jich vlastně na počet je,” prozradily zámecké pekařky, když v praxi předváděly zdobení zámeckého erbu.
Do výroby se zapojil i sám ředitel a za pomoci lupénkové pily vyráběl komety a další ozdoby. „Všichni řemeslníci, kteří dnes předvádějí, jsou naši zaměstnanci a všichni se ten druh výroby museli nejdřív naučit. Zrovna tohle nikdo nechtěl dělat, tak jsem to musel zkusit sám. Není to jednoduché, ale postupně se do toho dostávám,” komentoval své řemeslné snažení ředitel. A já potvrzuji, v době návštěvy měl opravdu ještě všechny prsty nezraněné.
Se stejnou vervou se zase drátenické řemeslo pokoušel zvládnout i další pracovník Kačiny.
„Co si lidé vyrobí nebo nazdobí, to si mohou odnést domů,” upřesnil filozofii ředitel.
Proto také bylo v neděli na zámku zvýšené vstupné, pro dospěláky 140 korun.
Slunečné počasí pak mohlo lákat hosty na procházku parkem, který prochází zásadní revitalizací a úpravou. Už několik měsíců je možné vidět, jak se stromy buď kácí úplně nebo zmlazují. Zámek je tak vidět zřetelně už ze silnice.
Ale park nebyl o adventní neděli až tak úplně podstatný, důležitější bylo naladit duši i oči na přicházející sváteční čas.