„Když posílám hasiče tam, odkud lidé ze strachu utíkají, tak nesmím šetřit na výstroji,“ uvedl Jiří Pokorný v souvislosti s tím, že speciální obuv stojí osm tisíc korun, uniforma patnáct tisíc korun a azbestový oblek ještě podstatně více.

V regionu zajišťuje požární ochranu stovka profesionálních hasičů na stanicích v Kutné Hoře, Čáslavi, Uhlířských Janovicích a ve Zruči nad Sázavou. V loňském roce zasahovali na Kutnohorsku u 886 událostí, z toho bylo 145 požárů.

„Každý hasič absolvuje čtyřiadvacetihodinovou směnu a pak má dva dny volna. Pokud slouží a zrovna není žádný výjezd, věnuje se odborné teoretické i praktické přípravě, rozvíjí si fyzickou kondici nebo ve prospěch útvaru uplatňuje řemeslnou zručnost. Devadesát procent činností si totiž děláme svépomocí,“ uvedl Pokorný.

Také ve službě mají krotitelé ohně nárok na odpočinek a mohou spát nebo spíš bdít, protože po vyhlášení poplachu musí být do dvou minut připraveni odjet k zásahu.

Na závěr besedy dal Jiří Pokorný seniorům i jednu radu, a to aby raději vytahovali šňůru varné konvice ze zásuvky. „Já to doma také dělám a doporučuji to všem, protože dvakrát ročně vyjíždíme k požáru způsobenému zkratem od varné konvice,“ naznačil plukovník Pokorný, který připomněl, že výborným pomocníkem v domácnosti se může v případě potřeby stát hasicí sprej.