„Stresující mohou být i věci příjemné, například svatba, tedy nejen traumatizující události, které nás v životě potkají,“ upozornil Josef Neckář s tím, že průvodními jevy stresu jsou špatná nálada a úzkost. „Napětí v organismu uvolní prášky, ale zdroje stresu se tím nevyřeší,“ podotkl Neckář a doporučil pohyb v podobě procházek, jízdy na kole, plavání,přestože se soustředěním to nebude ze začátku úplně ideální. Pomůže i pláč nebo povídání si s člověkem, který je ochoten naslouchat a s nímž se podělíme o nepříjemné pocity. „Dobrým východiskem do budoucna je přijmout nepříjemnou realitu a nepropadat beznaději,“ doplnil Josef Neckář.

Ten účastníkům Akademie třetího věku naordinoval rovněž pořádnou dávku relaxace, která by se měla stát vedle čtení, psaní a počítání součástí základního vzdělání každého mo〜derního člověka. „Nejlepší je již jednou zmiňovaný pohyb, četba, posezení při dvou decilitrech vína a částečně i spánek. Důležitá jsou i cvičení, která postupně uvolní a zahřejí svalstvo celého těla, například několikavteřinové grimasyobličeje či zatínání pěstí,“ naznačil psycholog Neckář a na závěr dodal: „Ve stresové situaci bývají ruce studené, při relaxaci naopak teplé.“

Akademie třetího věku bude pokračovat v úterý 4. prosince od 15.30 hodin, kdy v restauraci hotelu Mědínek pohovoří o prevenci kriminality zástupci kutnohorského ředitelství Policie České republiky a Městské policie Kutná Hora. Přednášky se může zúčastnit každý senior.