Amnestie zbraní začala v únoru tohoto roku a skončila poslední červencový den. Dle informací kutnohorské policie využilo této možnosti padesát dva osob k odevzdání pětasedmdesáti zbraní.

Nejvíce přinesli pistolí a revolverů

Sešlo se celkově čtyřicet pistolí a revolverů, čtyři vojenské pušky, několik malorážek, kulovnic a deset zbraní částečně znehodnocených. Poslední zmiňované tak nesplňovaly podmínky nynější vyhlášky. „Lidé se v těchto případech chtěli ujistit, zda tedy mají nebo nemají doma zbraň,“ přiblížil Vladimír Fiedler z oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál kutnohorské policie.

Pět zbraní lidé odevzdali jako nálezy. V jednom případě se jednalo dokonce o nález náboje do protiletadlového kanónu.

„V rámci první amnestie v roce 1996 občané odevzdali téměř stejný počet zbraní jako letos. V roce 2002, přinesli lidé o polovinu zbraní méně než tento rok,“ upřesnil Fiedler.

Počet odevzdaných zbraní na okrese se dle jeho slov odvíjí od počtu držitelů zbrojních průkazů. Na okrese Kutná Hora je okolo dvou tisíc čtyř set držitelů, kteří vlastní celkem pět tisíc osm set dvacet šest zbraní.

„U zbraní přijatých do úschovny se zatím nezjistilo, že některá byla použita při spáchání trestného činu,“ doplnil na závěr Fiedler.