Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na hledání oblíbeného učitele už dětem moc času nezbývá

Kutnohorsko/ Poslední den v letošním roce je konečný termín, kdy mohou žáci základních a studenti škol středních, navrhnout svého učitele do ankety Zlatý Ámos. Na trůn nejoblíbenějšího kantora České republiky usedlo již čtrnáct králů. Kdo bude tím patnáctým?

18.12.2007
SDÍLEJ:

Držitelem poslední koruny „krále českých učitelů“ je Ivan SedlákFoto: Internet: zlatyamos.cz

„Nominace do této ankety je pro nás kantory to nejhezčí ocenění,“ uvedla Ivana Krumplová, třináctá panovnice na pomyslném učitelském trůnu. Ve stejném smyslu hovořili všichni, kteří byli v průběhu čtrnáctileté existence ankety o nejoblíbenějšího učitele na titul Zlatý Ámos navrženi. A jedním dechem dodali, že rozhodování, jestli přihlášku podepsat, není jednoduché.

„Nejsem fandou těchto soutěží, ale uvědomil jsem si, že je nemůžu zklamat,“ zavzpomínal Libor Sládek, Zlatý Ámos roku 2000 na chvíli, kdy mu žáci přinesli přihlášku se stovkou podpisů. „Teprve později jsem si uvědomil, že tato anketa má smysl,“ dodal.

I současný „král českých učitelů“ Ivan Sedlák ze své dlouholeté pedagogické praxe věděl, že nemůže žáky odmítnout. „Jsem na studenty tvrdý, jsem na ně náročný, nic jim neodpustím, nic jim neprominu, žádné švindlíky nestrpím, přesto jsem jimi byl nominován,“ řekl Sedlák.

Přihláška musí obsahovat podpisy

Do přihlášky je třeba napsat stručnou charakteristiku navrhovaného kandidáta s přiloženou fotografií, popsat jednu příhodu s ním prožitou a připojit podpisy sta osob, které s přihláškou souhlasí,“ podotkl ředitel ankety Slávek Hrzal s tím, že ve školách s nižším počtem žáků než sto padesát, stačí jen polovina podpisů a u malých zájmových sdružení polovina všech členů.

Podle statistiky vlastností, jež žáci u svých pedagogů oceňují, je evidentní, že požadují především spravedlivost a také smysl pro humor. Pak jim nevadí náročnost, důslednost, přísnost. Zřejmě takovým byl i Petr Martínek, profesor vlašimské obchodní akademie. „Na soutěž vzpomínám jenom v dobrém. Ve finále nás bylo šest učitelů, vcelku vyrovnaných. Moc jsem si ale nevěřil, především proto, že ve volné disciplíně jsem poprvé před větším fórem na veřejnosti recitoval své básničky,“ řekl historicky první pedagog, který si vyzkoušel, jak se nosí koruna „krále českých učitelů.“ „Na žáky jsem byl důsledný, ale nějak jsme si rozuměli,“ dodal Martínek, který tehdy porotu zaujal právě svými básněmi, jež později vyšly i knižně.

„Za čtrnáct let přihlášky do ankety potvrzují, že děti jsou tou nejpřísnější porotou,“ poznamenal Hrzal. „Účast v anketě vás hodně s žáky spojí, budete mít k sobě nějak blíž,“ vzkázala nově nominovaným Ivana Krumplová. Libor Sedlák navíc doporučuje pevné nervy.

Veřejné finále ankety se uskuteční v Praze 28. března 2008 na Den učitelů a slavnostní korunovace nového Zlatého Ámose o den později na kantorském bále.

Formulář a další informace jsou k dispozici na internetu: www.zlatyamos.cz.

Kterého učitele mají nejraději žáci Základní školy v Nových Dvorech a proč?

Petra Pijáková, 15 let: Nejradši mám paní učitelku Lucii Lickovou, protože je s ní v hodinách legrace a snaží se udělat vyučování jiné, než mívají ostatní kantoři.

Jan Plíhal, 13 let: Nejraději mám pana učitele Václava Syrového, protože s ním zažijeme hodně legrace.

Lukáš Lázňovský, 9 let: Nejradši mám paní učitelku Kateřinu Venclovou, protože je hodná, a také pana učitele Milana Vlasáka, protože nás bere na počítače.

Vojtěch Müller, 13 let: Nejradši mám paní učitelku Lucii Lickovou. Protože nejlépe učí a je to nejhodnější učitelka.

Václav Patočka, 12 let: V naší základní škole jsem si hodně oblíbil pana učitele Milana Vlasáka, protože s námi v tělocvičně často hraje o hodinách tělesné výchovy florbal.

18.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Základní škola Zruč nad Sázavou, třída I.B paní učitelky Aleny Šimkové.
14

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze Základní školy Zruč nad Sázavou

V Lorci se konal veletrh učebních a studijních oborů.
44

V Lorci se konal veletrh učebních a studijních oborů

Hostem on-line rozhovoru bude Jan Třískala

Kutná Hora - Na otázky čtenářů Kutnohorského deníku bude ve středu od 19 hodin odpovídat online předseda sportovní komise města Kutná Hora a trenér florbalového A týmu FBC Kutná Hora Jan Třískala.

Dvě auta bourala na "nové" silnici

Kutná Hora - Dvě osobní motorová vozidla značky Peugeot a Ford Fiesta se střetla v úterý 17.října večer na křižovatce ulic Kouřimská a Kremnická. Alkohol u řidičů vyloučila na místě provedená dechová zkouška.

Čáslavské hradby byly tématem přednášky

Čáslav – Tématem říjnové přednášky muzejního a vlastivědného spolku „Včely Čáslavské“ byly čáslavské hradby. Přednášel doktor Vladislav Razím z Národního památkového ústavu, který se dlouhodobě zabývá opevněním středověkých měst.

Z Kutnohorska chce do sněmovny 42 lidí

Kutnohorsko – Do parlamentních voleb vstupuje letos ve Středočeském kraji celkem dvacet šest stran. O křeslo se bude ve středních Čechách ucházet celkem 855 kandidátů a mezi nimi nechybí ani lidé z Kutnohorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení