Podzimní etapa putování růžového autobusu se koná od 15. září a do 25. října a lidé se s ním mohou setkávat v pětadvaceti měst Čech, Moravy a Slezska. Cílem je přivést ženám důležité informace o prevenci vzniku tohoto onemocnění a způsobech jeho léčby. Rakovina prsu je totiž nejčastějším typem rakoviny mezi ženami. Postihuje každou čtrnáctou ženu.

Projekt připravila společnost Avon Cosmetics, která se boji proti rakovině prsu v České republice dlouhodobě věnuje. Hlavním partnerem je Všeobecná zdravotní pojišťovna a významně se podílí Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu.

Symbolem akce zůstává specifický růžový autobus. V každém místě zastaví jeho posádka na jeden den a kromě informací z oblasti prevence rakoviny prsu zajistí rovněž distribuci poukázek Ženy ženám s dvěstěkorunovým příspěvkem na preventivní vyšetření prsu. Poukázky je možné využít do konce letošního října.

Členky posádky mají osobní zkušenosti

Základním pilířem posádky růžového autobusu jsou statečné dámy z Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu. Ony mají osobní zkušenosti s touto zákeřnou nemocí, a mohou tak zájemkyním a zájemcům správně poradit i vyslechnout. Do každého města bude z nejbližšího screeningového centra pozván také odborný lékař, který bude připraven zodpovědět i dotazy odborného rázu. Obsazení vozidla doplňují speciálně vyškolené členky Mládeže Českého červeného kříže.

Ohroženi na životě mohou být i muži

V autobusu je možné získat adresy a kontakty nejbližších screeningových center a také spojení na pacientské organizace. Hlavním cílem akce je přesvědčit nejen všechny ženy, ale i muže, že jedinou správnou a přitom snadnou cestou k včasnému odhalení nebezpečí rakoviny prsu, jsou pravidelná preventivní mamografická či sonografická vyšetření. Jedině prevencí je možné odhalit riziko onemocnění rakovinou prsu včas.

Speciálně upravený autobus Karosa zapůjčila zdarma dopravní společnost ČSAD Semily zdarma od dalšího partnera projektu společnosti Iveco Czech Republic.

O příjezdu růžového autobusu do každého města je veřejnost informována prostřednictvím regionálních Deníků díky mediálnímu partnerství s vydavatelstvím Vltava – Labe – Press. Informace o projektu rovněž vysílá Český rozhlas 1 – Radiožurnál.

Partnery Růžové jízdy proti rakovině prsu jsou: VZP ČR, Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu, Český rozhlas 1 – Radiožurnál, vydavatel regionálních deníků Vltava – Labe – Press, ČSAD Semily, společnost A.S.A., Mládež Českého červeného kříže a Irisbus Iveco.

Michaela Vaňková