V tomto stavu je zastávka už nějaký ten pátek, kdy posloužila jako terč výpadu vandalů se sprejem. „Scházela se tu dříve v ní mládež, ale teď už je to lepší,“ podotkla Dáša Dusová bydlící naproti zastávce. Její rekonstrukce v letošním roce zatím není z finančních důvodů jistá, částečného zlepšení vzhledu čekárny se však obyvatelé Malína dočkají. „Úplná změna není možná ani vhodná, moderní zastávku v tomto případě nedaleko historického objektu a hřbitova památkáři nepovolí,“ uvedl vedoucí technického oddělení Městského úřadu Kutná Hora František Tvrdík.

Podle předběžného záměru bude základní zděná konstrukce zachována a opatřena novou omítkou barevně sladěnou se sousední hřbitovní zdí. Opraveny a natřeny budou i dřevěné části. Vloni byla kompletně obnovena druhá malínská čekárna v parku.
O městských zastávkách čtěte na straně 9

Stav autobusových zastávek ve městě se mění k lepšímu

Stav zastávek v samotné Kutné Hoře se za poslední dva roky podstatně zlepšil. „Ohledně té údržby autobusových zastávek se dělá dostatek,“ podotkla mladá Kutnohoračka Aneta Koublová.

Bohužel v poslední době ve městě přímo kvete vandalismus a speciálně sprejerství. Lidé se tedy právem obávají o nově zrekonstruované zastávky, jako je třeba na dolním Žižkově, Karlově nebo na Masarykově ulici u Tylova divadla. Bojí se, že čisté prostředí dlouho nevydrží. ,,Možná, že by se jim mohla věnovat větší péče, ale nevím, jestli to není zbytečné, protože je spousta občanů, kteří je likvidují, takže už si neumím představit, kdo víc by na to měl dohlížet,” konstatoval Karel Mácha z Kutné Hory.

Samotná údržba však neleží jen na bedrech města. Některé „prosklené štafly”, kterých se na území města nachází osmnáct, postavily a spravují soukromé reklamní firmy, které jejich údržbu hradí z výtěžku reklamních ploch na nich umístěných.

OTÁZKA DNE: Mělo by věnovat město autobusovým zastávkám v Kutné Hoře více péče?

Bohumila Urbanová, 75 let, důchodkyně
Myslím si, že by se mělo více hledět na čistotu. Myslím si, že i OD Billa by měla mít na tom svůj podíl na autobusovém nádraží v Kutné Hoře.

Jitka Mašínová, 70 let, důchodce
Určitě ano, hlavně mi vadí kouření na autobusových zastávkách, jsem astmatička a dělá mi to strašné problémy.

Petr Mazač, 26 let, skladník
Ano měla, hlavně mi vadí, že na Dolním Žižkově nejezdí městská hromadná doprava vůbec.

Marie Čoubanová, 21 let, studentka
Ano určitě, často jsou tam třeba vymlácená okna.

Monika Roučová, 30 let, v domácnosti
Ano měla určitě. Jsou tam často rozmlácená okna a vandalové si tam dělají, co chtějí.