„Máme grant na podporu zájmových organizací, na který věnujeme letos 360 tisíc korun. Částka se v průběhu let zvyšuje jen mírně. Odpovídá přibližně inflaci,,“ předeslal čáslavský místostarosta Vladimír Strnad. Do tohoto grantu však nespadají stejně jako v dalších městech velké organizace, jako je kino, divadlo či muzeum. „Město však podporuje sport také svou péčí o sportovní areál Vodranty či plavecký bazén. Zvláštní příspěvek získávají i fotbalisté,“ dodal Strnad.

Obdobně jsou na tom i Uhlířské Janovice. Tam pro letošní rok počítají s rozdělením 350 tisíc korun zájmovým organizacím. Milion pak přispějí na rekonstrukci interiéru sokolovny a podporu investic fotbalového klubu. „Zatím bylo schváleno 950 tisíc korun, protože uzávěrka přihlášek byla pro organizace ke konci března a zastupitelé se sešli už na začátku,“ vysvětlil tajemník uhlířskojanovické radnice Václav Marhan. U grantů musí mít žadatel třicet procent částky z vlastních zdrojů a navíc ne vždy jim je přidělena požadovaná suma. Z této částky mají radní na přímé rozdělení 50 tisíc korun. „Jde tam třeba o příspěvky na různé memoriály, turnaje, vánoční koncert a tak dále,“ přiblížil Václav Marhan. Rozdělení grantů doporučují ke schválení zastupitelům jednotlivé výbory, které obhospodařují oblast kultury, sportu, vzdělávání, ale i sociální. V menších obcích nejsou zastoupeny všechny tyto výbory.

Jeden z poplatků za provoz hracích automatů přidělují radní již tradičně i na sportovním organizacím ve městě. „Z výtěžku za loňský rok jsme letos přidělili 750 tisíc korun sportovním organizacím a klubům,“ sdělil kutnohorský starosta Ivo Šalátek. Náklady na provoz sportovních i kulturních zařízení jsou zahrnuty do jednotlivých kapitol rozpočtu.

Jitka Pokorná, Ondřej Dvořák

Stát, Sazka i poslanci přejí víc sportu než kultuře

Praha/ Stát a veřejné rozpočty přispívají na kulturu méně než na sport. Na sport a rekreační činnosti šlo v roce 2006 z eráru 15 miliard korun, na kulturu o miliardu méně. Dalších 7,3 miliardy šly na ostatní činnosti spojené s kulturou a sportem.
Jedním ze zdrojů financí pro neziskový sektor by měl být hazard. Ten však přeje takřka výhradně sportu. Dominantní postavení si v něm drží Sazka, kterou vlastní česká sportovních sdružení. Ta také dostávají drtivou většinu jejího výtěžku, který má podle zákona jít na veřejně prospěšné účely – v roce 2006 to bylo 1,08 miliardy korun. Na kulturu, zdravotnictví a charitu dala Sazka dohromady pouhých 6 milionů.

I když v posledních patnácti let vzniklo pár loterií, které měly Sazce konkurovat a jejich výtěžek měl jít právě na kulturu, například Česká lotynka, tak všechny zkrachovaly. Jedním z důvodů je, že Sazka úspěšným lobbingem brání snadnějšímu vstupu konkurence na tento trh. Ještě víc než erární kasa přejí sportu samotní poslanci. To je vidět na „porcování medvěda“, kdy při schvalování rozpočtu posílají „malé domů“ do svých regionů. Zatímco na kulturu při schvalování rozpočtu na letošní rok do regionů rozdělili navíc 129 milionů korun, na sport to bylo půl miliardy – čtyřikrát více.